Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 lutego 2021. Duży kontrast termiczny. Nawet -8°C mrozu w Polsce i niewielkie opady śnieguW piątek przeważający obszar Polski znajdzie się w masie arktycznej. Jedynie na krańcach południowych zalegać ma cieplejsze powietrze polarnomorskie i pogodę kształtować będzie front atmosferyczny. Niemal cały kraj ma być pod wpływem rozległego wyżu „GISELA” z centrami nad Morzem Norweskim i Skandynawią.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.02.2021, 12 UTC

synop

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 5.02.2021, 12 UTC ukazująca jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Polski. Dotyczy poziomów izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

trajektoria

Dzisiaj najwięcej chmur ma być na południu, gdzie pogodę kształtować będzie strefa frontowa. Pochmurna aura zwłaszcza w pasie od Ziemi Lubuskiej po częściowo Podkarpacie, tam też niewykluczone niewielkie opady śniegu. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane w związku z napływem suchszego powietrza arktycznego. Miejscami więcej chmur w centrum oraz na północy i północnym-wschodzie, aż do wystąpienia niewielkich opadów śniegu. Gdzieniegdzie na południu i północy mgła w godzinach porannych.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju opadów dla Polski.

Zachmurzenie 1
Zachmurzenie 2
Zachmurzenie 3

Najniższa temperatura będzie dziś na Suwalszczyźnie i Podlasiu, gdzie termometry pokażą od -8°C do -5°C. Cieplej w centrum od -4°C do -1°C. Na zachodzie od -1°C do 0°C. Cieplej w pasie południowym, gdzie termometry pokażą od 0°C do 4°C. Na wschodzie, południowym-wschodzie od -4°C do 0°C. Na północy od -5°C do 0°C.

Prognozowana temperatura powietrza w piątek na obszarze Polski według niemieckiego modelu ICON.

temperatura

Wiatr przeważnie słaby. Silniejszy jedynie na zachodzie. Na ogół ze wschodu, północy i północnego-wschodu.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Źródło map: DWD, meteologix.com, meteomodel.pl, ventusky.com, wetter3.de

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz