Prognoza pogody na 5 dni: Powrót burz, nie będzie jednak 20°C w Polsce

Arktyczny chłód ustępuje miejsca cieplejszej masie pochodzenia polarno-morskiego. Część kraju jest jeszcze w chłodniejszym powietrzu, ale już jutro cała Polskabędzie w odmiennej fizycznie masie. Dodatkowo nad zachodnie dzielnice RP dotrze front okluzji.

W czwartek już cała Polska znajdzie się pod wpływem niżu „YUKON” z centrum nad Morzem Północnym i przemieszczającego się z zachodu na wschód frontu zokludowanego związanego z tym ośrodkiem. Znajdować mamy się w masie powietrza polarno-morskiego.

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 9 maja 2019 r. godzina 12 UTC

Za frontem, nad zachodnią Polską, w środkowej troposferze, zaznaczy się wyraźna zatoka oraz chłodniejsze powietrze – temperatura powietrza na poziomie 500 hPa spadnie do około -25°C. Doprowadzi to do wystąpienia bardziej stromego gradientu temperatury w pionie, w warstwie 850-500 hPa wyniesie on do 0,7°C/100 m. W połączeniu z umiarkowaną wilgotnością właściwą w warstwie granicznej, doprowadzi to do wystąpienia słabej chwiejności. Prognozowane MLCAPE po południu wyniesie do około 500 J/kg. Wartość ścinania wiatru wyniesie do około 10 m/s, miejscami około 15 m/s. Niewielka chwiejność oraz umiarkowane ścinanie wiatru sprawią, że burze nie powinny stanowić większego zagrożenia. Profil pionowy troposfery na tym obszarze będzie wilgotny. Powyższe warunki sprawią, że możliwe będzie powstawanie niewielkich układów wielokomórkowych, którym mogą opady deszczu do około 10 mm, porywy wiatru do około 60 km/h oraz niewielki grad. Burze możliwe będą po południu – informuje Szymon Ogórek z IMGW-PIB.

Zatoka wypełniona chłodem widoczna w środkowych warstwach troposfery głównie pod postacią zimniejszej masy i obniżonego geopotencjału.

Prognozowany obszar burz według IMGW-PIB w czwartek

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

W piątek burze przewidywane są na przeważającym obszarze Polski

Prognoza konwekcyjna na piątek (IMGW-PIB), wstępny obszar lokalnych burz

W sobotę lokalne burze możliwe są zwłaszcza na Podkarpaciu.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Na południowym-wschodzie prawdopodobne są burze

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Najprawdopodobniej wyraźne ocieplenie i silniejsze burze pojawią się dopiero w ostatniej dekadzie maja.

Położenie burz i opadów poniżej