Pogoda na 8 czerwca 2020 dla Polski. Gwałtowne burze z gradem na wschodzie, chłodniej na zachodzie

W poniedziałek przez Polskę z północy na południe przebiega strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Zachodnia część Polski będzie w strefie zachmurzenia dużeg i w strefie opadów jednostajnych. W chłodniejszym powietrzu polarnym. We wschodniej połowie kraju zaznaczy się cieplejsza i wilgotna masa powietrza. Szczególnie niestabilna w drugiej części dnia, chociaż burze mogą występować już od rana.

Na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane oraz duże. W wielu miejscach przelotne opady deszczu, natomiast we wschodniej połowie kraju burze, które będą gwałtowne. W czasie burz wysokość opadów do 50 mm.

Najchłodniej będzie na zachodzie i nad morzem od 13°C do 19°C, w centrum około 20°C. Najcieplej ma wschodzie aż do 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w zachodniej połowie kraju północno-zachodni, we wschodniej z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w poniedziałek.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8.06.2020, 12 UTC

Warunki w troposferze sprzyjać będą powstawaniu superkomórek burzowych i struktur wielokomórkowych. Opady gradu w burzach superkomórkowych osiągną od 1 cm do 3 cm. Porywy wiatru od 70 km/h do 90 km/h.

Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu od 10 mm do 50 mm. W ciągu 10 minut natężenie opadów wyniesie od 10 mm do 15 mm, co może skutkować zalaniami. Całkowite sumy opadów wyniosą do 40-50 mm.

Niewykluczone, że utworzy się południkowo ułożona strefa konwekcyjna z tzw. dobudową wsteczną. Wtedy możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem training storms, czyli burzy za burzą, co skutkować może nadmiernymi sumami opadowymi i zalaniami.

Pierwsze burze możliwe są już rano, ale większa aktywność burzowa jest prognozowana na drugą część poniedziałku. Pod wieczór konwekcja zacznie stopniowo słabnąć, ale burze, mając na uwadze zaleganie chwiejnego powietrza mogą utrzymać się również w nocy.

Prognozowany obszar burz przez IMGW-PIB 8 czerwca 2020 dla Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczy

Prognozowany zasięg opadów i burz w poniedziałek.