Pogoda na 8 listopada 2021. Deszcz na północy, śnieg w górach. Silny wiatr na południu

Pogoda na poniedziałek, 8 listopada 2021. Deszcz zdarzy się głownie na północy kraju. Śnieg w górach, silny wiatr na południu.

Sytuacja synoptyczna na 8.11.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda na 8 listopada 2021

Pogoda na 8 listopada 2021. Napływać zacznie z północy zimne powietrze

Przejście frontów przez cały kraj obserwowane było ubiegłej nocy. Dlatego też kierunek wiatru zmienił się na północno-zachodni, a z uwagi na mniejszą różnice ciśnienia zmniejszy się w poniedziałek prędkość wiatru. Należy jednak uwzględnić, że już od pierwszej części jutrzejszego dnia od północy zacznie się proces ochłodzenia, w poniedziałek nieznacznego na Mazurach i w rejonie Zatoki Gdańskiej, kolejnej nocy w miarę postępującego rozpogodzenia i napływu z północy powietrza arktycznego znad Skandynawii.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie przymrozki w północnej kraju. Silne spadki temperatury poniżej zera wystąpią nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2 metrów n.p.g już w nocy z poniedziałku na wtorek w tej części Polski. Wiele jednak wskazuje, że ochłodzenie będzie chwilowe, a szczególnie zimna we wschodniej połowie kraju okaże się noc z wtorku na środę. Gdyż wraz z początkiem drugiej dekady listopada, dostaniemy się w zasięg znacznie cieplejszych mas powietrza. Coraz więcej jednak wskazuje, że to ocieplenie nie będzie długotrwałe. W okolicach 15 listopada, bądź po tej dacie możemy ponownie znaleźć się w wyjątkowo chłodnej masie z północy i północnego-wschodu. Pewną niewiadomą na ten moment pozostaje skala i długość ochłodzenia, ale przymrozki, a w górach mróz są przesądzone. Na nizinach może spaść pierwszy raz tej jesieni śnieg.

W poniedziałek na obszarze Polski zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, na północy wieczorem możliwe rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu, głównie w północnej połowie kraju, a jedynie wysoko w górach śniegu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia 6°C do 10°C; w rejonach podgórskich około 5°C. Różnica ciśnienia ma być mniejsza niż w poprzednich dniach. Wiatr dlatego na ogół słaby i umiarkowany, czasami porywisty, zachodni i północno-zachodni, nad morzem północny. Tylko w Sudetach i Karpatach porywy wiatru do 70 km/h.

Prognozowana maksymalna temperatura, 8.11.2021, 12Z według modelu ICON dla Polski