Pogoda długoterminowa na 16 dni. Uderzy mróz i przymrozki, pojawią się opady śniegu, jak i też burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wystąpi mróz i przymrozki, pojawią się opady śniegu i burze w Polsce. Dokonamy przeglądu prognoz modeli europejskich oraz amerykańskich.

Pogoda długoterminowa. Większe ochłodzenie bardzo prawdopodobne

Wiele wskazuje, że przed nami większe ochłodzenie. Pierwsza dekada listopada zapisze się ze średnią temperaturą powyżej normy. Temperatura według prognoz modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 wyjdzie 1°C/2°C powyżej normy. Najcieplej było na zachodzie i północy kraju, a nieco chłodniej na wschodzie i południowym-wschodzie. Poniższa mapa obrazuje nam, jak rozkład anomalii temperatury, biorąc pod uwagę najnowszy okres będzie się kształtować na obszarze Polski w okresie od 7.11.2021 do 13.11.2021. Wygląda na to, że przed nami większe, ale krótkie ochłodzenie na przełomie 1 i 2 dekady listopada. Potem ponownie temperatura wzrośnie do wartości powyżej normy wieloletniej. Coraz więcej jednak prognoz wskazuje, że czeka nas istotne i dłuższe ochłodzenie w okolicach połowy miesiąca, o czym szerzej pomówimy w dalszej części wpisu.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Uderzy mróz i przymrozki, pojawią się opady śniegu, jak i też burze w Polsce

Modele amerykańskie i europejskie pokazują, że przed nami częstsze przymrozki, a nawet pierwszy śnieg na nizinach

Amerykańskie i europejskie modele sygnalizują, że w okolicach połowy miesiąca temperatura w całej Polsce będzie poniżej normy wieloletniej. Temperatura w ciągu dnia będzie co prawda dodatnia, ale nocami przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze wystąpią sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Coraz częściej czekają nas spadki temperatury do wartości ujemnych. Na nizinach mają być to przeważnie przymrozki, ale w górach i na obszarach podgórskich przez wiele dni możliwy jest mróz, nawet dwucyfrowy. Najczęściej niskie temperatury mają występować we wschodniej i południowej części kraju, ale okresami jednak w całym kraju możliwe są zimne noce.

Będzie spadek temperatury poniżej normy wieloletniej

W drugim tygodniu listopada czeka nas na ogół temperatura w normie, a nawet lekko powyżej normy. Musimy mieć jednak na uwadze, że przejściowo w okolicach 9-10 dnia miesiąca znajdziemy się w zimnej masie z północy. Możliwe są przymrozki. Szczególnie częste we wschodniej części Polski. Zimna masa powietrza dotrze do Polski z północy Starego Kontynentu.

Spójrzmy jeszcze na prognozowaną średnią dobową temperaturę powietrza. Wygląda na to, że w okresie od 7.11.2021 do 17.11.2021, najchłodniej będzie na wschodzie i północnym-wschodzie. Nieco cieplej ma być w centrum i na południu. Zdecydowanie najwyższe temperatury mają panować okresami na północy i zachodzie Polski.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Uderzy mróz

Zwróćmy również uwagę na średnią anomalie temperatury na przedział czasowy od 7.11.2021 do 17.11.2021. Na południu, centrum i wschodzie oraz północnym-wschodzie, obserwujemy wartości w okolicach normy klimatologicznej, bazując na okresie referencyjnym 1979-2000. Najcieplej powinno być na północy i zachodzie. Przeważnie powyżej normy klimatologicznej. Coraz więcej jednak wskazuje, że w okolicach połowy miesiąca, docierać będą chłodne masy powietrza, co może powodować okresowe obniżenie temperatury w całym kraju poniżej normy wieloletniej.

pogoda długoterminowa. znaczne ochłodzenie w Polsce

Pogoda długoterminowa. Przymrozki w kolejnych tygodniach są pewne. W górach i w mrozowiskach przy bezchmurnym niebie dwucyfrowy mróz

Analizujemy również mapę, która przedstawia orientacyjną temperaturę minimalną na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Zdecydowanie ma ona charakter poglądowy, gdyż często zdarza się, iż model GFS zawyża prognozowane wartości minimalne. W górach oraz w zastoiskach zimna, mróz dwucyfrowy może być częsty. Na nizinach natomiast spadki temperatury będą niższe o nawet kilka stopni od tych, które widzimy na mapie. Sporo jednak zależeć ma od skali rozpogodzeń i siły wiatru, co przy długiej listopadowej nocy i połączeniu czynnika adwekcyjnego. Sprzyjać ma silnym spadkom temperatury.

pogoda długoterminowa. spadek temperatury poniżej normy wieloletniej

Pogoda długoterminowa. Ilość opadów poniżej normy klimatologicznej. Nie zawsze wyże przyniosą jednak pogodną aurę

Po dość dynamicznym początku listopada, gdy dominowały niże znad Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Najbliższe tygodnie mają przynosić dominacje wyżów barycznych. Zdarzą się okresami słabe opady deszczu z frontów atmosferycznych. Nie można wykluczyć również lokalnych burz. Szczególnie na północy w warunkach spływu chłodnych mas powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Zwłaszcza arktycznej morskiej o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Na nizinach do pierwszych dni drugiej dekady listopada śnieg nie spadnie. Będzie przeważnie sucho. W okolicach połowy listopada nad Skandynawią utworzyć może się silny wyż, ściągając chłodne masy powietrza z północy i północnego-wschodu.

Należy mieć jednak na uwadze, że nie wszędzie i nie zawsze, wyże baryczne przyniosą pogodną aurę, chociaż Słońca nie powinno zabraknąć. Pod warstwą inwersji tworzyć mogą się mgły, niskie chmury Stratus oraz Stratocumulus. Przy bezwietrznej aurze i niskich temperaturach, wystąpią sprzyjające warunki do występowania smogu. Szczególnie w większych aglomeracjach miejskich.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego w okresie od 7.11.2021 do 17.11.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. dominacja pól podwyższonego ciśnienia

Pogoda długoterminowa. Opady najczęstsze będą w północnej części Polski

Zerkamy również na prognozowane sumy opadowe według modeli europejskich oraz amerykańskich do połowy listopada. Dostrzegamy, że opady zdarzą się w północnej części kraju. Będzie to dość suchy okres synoptyczny w południowej, centralnej i wschodniej części kraju według modelu GFS.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Uderzy mróz

ECMWF prognozuje nieco więcej opadów niż GFS. Szczególnie w północnej części kraju. Najmniej padać ma na wschodzie, południu i centrum. Będzie to okres z ilością opadów poniżej normy na przeważającym obszarze Polski, biorąc pod uwagę różne okresy referencyjne (1991-2020, 1981-2010).

Pogoda długoterminowa na 16 dni. wyże w polsce

Pogoda długoterminowa. Okresy chłodu w kolejnych tygodniach będą częste

Mając na uwadze okres referencyjny 1981-2010, jesteśmy w okresie z temperaturą lekko poniżej normy wieloletniej, biorąc pod uwagę ówczesny okres klimatologiczny. Na przełomie 1 i 2 dekady listopada krótkotrwale spłynie do nas zimne powietrze z północy, które jednak szybko zostanie zastąpione cieplejszym polarno morskim. Coraz więcej jednak wskazuje, że w okolicach połowy listopada, wystąpi większe ochłodzenie. Przez kilka dni temperatura może utrzymać się poniżej normy, skutkując występowaniem przymrozków, a w górach i na obszarach podgórskich mrozu. Pod znakiem zapytania pozostaje jednak długość ochłodzenia. Niektóre modele sugerują kilka dni z niskimi temperaturami i powrót wyższych wartości na przełomie 2 i 3 dekady listopada. Jednak pod koniec drugiej dekady miesiąca możliwe są opady śniegu i deszcze ze śniegiem na nizinach. Prognozy mogą ulec zmianie, ale pierwszy powiew zimy, który nie powinien być trwały, powinien wystąpić po 15 listopada 2021.

wyżowa aura i niewiele opadow

Przymrozki na nizinach są najbardziej prawdopodobne po 15 listopada. Wkrótce przekonamy się, czy trend zostanie utrzymany dla Polski.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Uderzy mróz i przymrozki, pojawią się opady śniegu, jak i też burze w Polsce

Pogoda długoterminowa. Dominacja pogody wyżowej, przy bezchmurnym niebie nie powinny nas dziwić spadki temperatury do wartości ujemnych

Reasumując, przed nami okres w pogodzie z mniejszą ilością opadów. Najczęściej padać ma w północnej części Polski. Przez wiele dni nasza część Europy będzie w zasięgu wyżów barycznych, które jednak nie zawsze i wszędzie przyniosą przyjemną pogodną aurę. Na większym obszarze przymrozki zdarzą się w okolicach wtorku i środy oraz obejmą wschód kraju. Obejmą one rejony górskie i wschodnią połowę kraju. Na dłuższe i większe ochłodzenie przyjdzie nam poczekać do połowy listopada. Wtedy to nad Skandynawią może powstać rozległy wyż, który ściągnie na dłuższy czas chłód z północy i północnego-wschodu. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że opady o charakterze zimowym pojawią się także na nizinach. Najczęściej mają być one o charakterze konwekcyjnym, ale nie można wykluczyć, że nasunie się do naszej części Europy wydajny opadowo niż z południa o cechach śródziemnomorskich, przynosząc opady wielkoskalowe. W najbliższych dniach stale będziemy monitorować najnowsze rozwiązania modeli numerycznych. Zarówno tych amerykańskich, jak i też europejskich.

Orientacyjna prognoza średniej anomalii temperatury na wysokości 2 m w okresie od 15.11.2021 do 20.11.2021 według modelu GEFS, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010.

Uderzy mróz i przymrozki, pojawią się opady śniegu, jak i też burze w Polsce

Na przełomie 2 i 3 dekady listopada, temperatura będzie najczęściej w normie, a czasem poniżej normy wieloletniej. Korekta prognoz w kierunku chłodnego wzorca pogody jest możliwa, ale epizody z adwekcją cieplejszych mas w tym okresie są prawdopodobne.

Uderzy mróz i przymrozki