Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Ekstremalny mróz -25 i atak zimy w najbliższych dniach na północy. Sprawdź jak zimno będzie w Polsce

Mróz i atak zimy w Europie w najbliższych dniach

Obecnie jesteśmy pod wpływem chłodniejszych mas powietrza z północy Europy. Mróz i przymrozki pojawiają się praktycznie tylko w górach. Jednak na pozostałym obszarze kraju również jest chłodno. Nocami temperatura spada do 2-3 stopni powyżej zera (lokalnie występują słabe przymrozki). W dzień, nawet pomimo słońca słupki rtęci nie przekraczają 10 stopni Celsjusza. A będzie jeszcze gorzej. Do Europy dotrze arktyczne powietrze przynosząc mróz i atak zimy w wielu regionach. Czy również w Polsce? Sprawdzimy to pod koniec wpisu.

Wyż nad Europą. Mróz i spore spadki temperatury

Obecnie nad Europą Centralną i Zachodnią rozbudował się rozległy obszar podwyższonego ciśnienia. Do Europy Centralnej spływa obecnie chłodne powietrze z północy i północnego zachodu kontynentu.

Mróz może pojawić się w Europie Centralnej

Widać to doskonale na powyższej mapie temperatury na poziomie 850 hPa za ubiegłą noc (wxcharts.com). Strefa chłodniejszych mas powietrza rozciąga się obecnie od Skandynawii i północno zachodniej Rosji, przez Republiki Bałtyckie, Polskę, po Niemcy i Francję. We wszystkich opisywanych regionach miniona noc przyniosła mróz w górach i lokalne przymrozki na nizinach. Jednak na poniższej grafice widać, że zdecydowanie najzimniej w Europie jest obecnie w Alpach.

Siarczysty mróz w Europie

W wielu miejscowościach w Szwajcarii, Austrii, czy Włoch mróz był podczas ostatnich nocy dwucyfrowe (powyższe dane pochodzą z portalu Ogimet).

Jeszcze większy mróz w Europie w najbliższych dniach

Chłodne masy powietrza utrzymają się w naszym regionie do połowy przyszłego tygodnia. Okres 8-10 listopada przyniesie delikatną odwilż (jeśli można tak powiedzieć). Temperatury w Europie Centralnej nie powinny przez kilka dni spadać poniżej zera. Mróz ograniczy się do Alp, wyższych partii gór oraz do północnych regionów Skandynawii. Oczywiście lokalnie temperatury spadną poniżej zera również w Europie Centralnej. Spowodowane jest to wyżem i bezchmurnym niebem. Nie będzie to jednak mróz silny. Bardziej pojawiać się mogą przygruntowe przymrozki. Nie dziwi nas taki fakt, mamy w końcu listopad i nocne spadki temperatury w okolice zera są zjawiskiem całkiem normalnym w naszym regionie Świata. S

ANIMACJA

pójrzmy jednak co czeka mieszkańców północy i wschodu Europy w okolicach 9-11 listopada. Otóż do wspomnianych regionów spływać zacznie ekstremalnie chłodna masa powietrza arktycznego. Wiązało będzie się to ze sporymi spadkami temperatury. Zwłaszcza na północy Skandynawii przełom pierwszej i drugiej dekady miesiąca przynieść może bardzo silny mróz. Słupki rtęci spadać mogą nawet pod 25 stopni poniżej zera. Dodajmy, że przez północne regiony kontynentu przemieszczały będą się kolejne niże atlantyckie, co w warunkach silnych spadków temperatury przynieść może intensywny przyrost pokrywy śnieżnej. Mieszkańcy Skandynawii, Rosji (ale i krajów nadbałtyckich) przygotować muszą się do silnego incydentu zimowego nie tylko z mrozem, lecz i śniegiem.

Silny mróz w Skandynawii

Najzimniejszy okres w pogodzie na północy i wschodzie Europy przypadnie na połowę miesiąca. Analiza dalszych terminów w prognozach nie ma większego sensu pod kątem wskazywania konkretnych wartości temperatury i regionów występowania najsilniejszego mrozu. Sprawdźmy jakie temperatury w najbliższych 10 dniach pojawią się w Polsce.

Sprawdź również: Kolejna wichura sunie na Europę. Wanda przyniesie dynamiczną pogodę

Jakie temperatury w Polsce w najbliższym czasie?

Najbliższe dni nie przyniosą silnego ochłodzenia w kraju. Temperatura wciąż utrzymywała się w listopadowej normie. Prognozy nie widzą dla Polski ani nadzwyczajnego ocieplenia. Jednak silne ochłodzenie, które wedrze się na wschód i północ kontynentu również nie dotknie Polski w znacznym stopniu.

Mróz w weekend tylko w górach

Widać, że w weekend zdecydowanie chłodniejsze noce czekają mieszkańców Polski Południowej. Wszystko to przez zachmurzenie, a właściwie jego brak właśnie w południowej części kraju. Bezchmurne niebo w chłodnych miesiącach zawsze przyczynia się do szybkiego wyparowywania ciepła z dolnych partii troposfery. W pasie od centrum po obszary podgórskie temperatura spadnie nawet do 1-2 stopni (lokalne przymrozki). Mróz możliwy tylko w górach i na obszarach podgórskich.

W okolicach 9-10 listopada do wschodnich granic kraju zbliżą się chłodne masy powietrza (pisałem o nich w kontekście Europy). Nadal nie będzie to jednak jakiś silny spływ chłodu do naszego kraju. Typowo listopadowe temperatury z przymrozkami nocą i nad ranem i temperaturą maksymalną poniżej 10 stopni w dzień.

Mróz w Polsce możliwy w połowie miesiąca

Oczywiście, prognozy widzą silniejszy mróz w okolicach połowy miesiąca (silny spływ chłodu do wschodniej Europy). Jednak powyższe wyliczenia modelu ECMWF pokazuję bardziej jako ciekawostkę pogodową niż faktyczną prognozę temperatury na okolice połowy listopada. Modele mają obecnie duże rozbieżności co do prognoz właśnie na okolice połowy miesiąca.