Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 8 września 2022. Prawie upał, ale nadciągają silne burze. Powiew lata w czwartek

Pogoda na 9 września 2022. Gorąco, burze i silny wiatr

Po wielu dniach dobrej, wyżowej, choć chłodnej aury, pogoda na 8 września przynosi zmiany. I to praktycznie w każdym aspekcie. Zrobi się znacznie cieplej, a po południu wystąpią burze. Pogoda na dziś da nam odczuć ostatnie podrygi lata. Zapraszam na szczegóły prognozy.

Pogoda na 8 września. Wzrost dynamiki w troposferze
Pogoda na 8 września. Znaczny wzrost dynamiki w troposferze

Powyżej mapa prezentująca sytuację baryczną nad naszym regionem. Widać, że nad Europa doszło do zmian w rozmieszczeniu ośrodków barycznych. Wyż znad Bałtyku, wypchnięty został na północ Skandynawii. Jego miejsce coraz śmielej zajmują kolejne ośrodki niskiego ciśnienia wędrujące w nasz region wprost znad Atlantyku. Nad Wyspami Brytyjskimi wciąż wiruje niż Peggy, którego system frontów atmosferycznych wpłynie dziś na aurę w Polsce.

Pogoda na 8 września. Nadciągają opady i burze

O załamaniu pogody, które dziś dotrze do Polski pisałem już wczoraj. Dziś prognozy nie zmieniły swych wyliczeń. Wedle scenariusza, po południu i wieczorem do kraju wkroczy strefa frontu atmosferycznego. Na południu, południowym zachodzie i zachodzie pojawią się opady deszczu i burze. Lokalnie mogą to być zjawiska silne. Silniejszych burz spodziewamy się zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Śląsku oraz Opolszczyźnie. Burze w kolejnych godzinach pojawią się równie w Wielkopolsce, na Zimie Łódzkiej, czy w Małopolsce.

Pogoda na 8 września 2022. Ostrzeżenia przed burzami
Pogoda na 8 września 2022. Ostrzeżenia przed burzami

Powyżej mapa ostrzeżeń przed zjawiskami burzowymi na dzisiejszy dzien. Pogoda na 8 września przyniesie lokalnie silne zjawiska burzowe. Głównym zagrożeniem będą tu nawalne opady deszczu. Lokalnie na południu i zachodzie kraju nie można wykluczyć opadów gradu. Do tego w burzach spodziewamy się porywów wiatru do 90 km/h. Wieczorem i w nocy strefa opadów i burz przesuwała będzie się w kierunku centrum kraju. Więcej o burzach jakie dziś wystąpią w Polsce w prognozie konwekcyjnej, którą za około 2 godziny pojawi się na stronie głównej.

Powiew lata. bardzo wysokie temperatury w Polsce

Przed frontem atmosferycznym, który w kolejnych godzinach przyniesie nam burze napływa ciepłe, powietrze z południowego zachodu. Dlatego termometry w kraju wskażą dziś bardzo wysokie wartości temperatury.

Pogoda na 9 września. Wysokie temperatury w Polsce
Pogoda na 8 września. Bardzo wysokie temperatury w Polsce

Najcieplej oczywiście na południu i południowym zachodzie Polski. Jednak temperatury w całym kraju będą dziś typowo letnie, a przebywając na świeżym powietrzu, po kilku chłodniejszych dniach dziś odczuwali będziemy komfort termiczny. Podczas gdy na północnym wschodzie będzie lekko powyżej 20 stopni, na wspomnianym południu temperatura otrze się o upał. Termometry na południu i południowym zachodzie wskażą dzisiaj do 28, lokalnie nawet 29 stopni Celsjusza. Bardzo ciepło, lokalnie gorąco w pasie centralnym Polski. Pogoda na 8 września przyniesie w centrum i na wschodzie do 25 stopni Celsjusza. Widzimy więc, że dziś czeka nas powiew lata, nie tylko jeśli chodzi o popołudniowe burze, lecz również o wskazania termometrów.

Pogoda na 8 września. Silniejszy wiatr w Polsce
Pogoda na 8 września. Silniejszy wiatr w Polsce

Niestety, letnią sielankę, prócz popołudniowych burz psuł będzie wiatr, który z każdą godziną będzie się nasilał. W czwartek na froncie atmosferycznym dojdzie do powstania płytkiego niżu. W związku z tym wzrośnie gradient baryczny. A gdzie duża różnica ciśnienia, tam pojawia się wiatr. Już około południa silniej wiało będzie na zachodzie i południu Polski. W kolejnych godzinach czwartku strefa silnego wiatru kierowała będzie się ku centrum i północy Polski. Lokalnie wiać może do 70-80 km/h. Wiatr nie ucichnie również w nocy z czwartku na piątek. Ciśnienie atmosferyczne w czwartek będzie spadać. Jednak już wieczorem i w nocy z czwartku na piątek zacznie się stabilizować na poziomie około 1010 hPa.

Podsumowując, pogoda na 8 września przyniesie sporą dynamikę w pogodzie. Wysokie temperatury i burze przypomną nam lata. Cieszmy się dzisiejszym dniem, gdyż to może być jeden z ostatnich dni gorących w tym roku. Zaglądajcie dziś na stronę główną portalu. Dziś pojawi się tu całkiem sporo wiadomości pogodowych.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk