Pogoda na 9 sierpnia 2020 dla Polski. Upał w Polsce. Będzie 35 stopni, miejscami wystąpią burze

Dziś Polska pozostaje w słabogradientowym polu podwyższonego ciśnienia. Napływa do nas ze wschodu, południowego-wschodu bardzo ciepła masa powietrze pochodzenia zwrotnikowego kontynentalnego. Niewykluczone są burze na obszarze Polski. Zachmurzenie ma być na ogół małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego, aż do wystąpienia lokalnych opadów deszczu i burz.

Już wczoraj na zachodzie Polski zanotowano 35 stopni. Dziś będzie podobnie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 9 sierpnia 2020, 12 UTC

Już w sobotę zwłaszcza na południu, częściowo na zachodzie i północnym-zachodzie Polski obserwowano rozwój termicznych burz. W niedzielę ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać, natomiast wielkoskalowe osiadanie związane z wyżem będzie słabsze, co sprzyjać ma powstawaniu większej ilości burz.

Przepływ mas powietrza ze względu na niewielką różnice ciśnienia dalej będzie słaby. Na ogół mają być to pojedyncze komórki burzowe o niemal stacjonarnym charakterze i krótkotrwałe.

Punktowo burze przyniosą opady do 30 mm, grad do 2 cm i wiatr do 80 km/h. Pierwsze zjawiska konwekcyjne mogą powstać w drugiej części dnia, ale najwięcej burz jest prognozowanych popołudniu. Lokalne burze wystąpią niemal w całym kraju. Najwięcej chmur Cumulonimbus powstanie na wschodzie i zachodzie Polski i przemieszczać mają się powoli z północy na południe.

Prognoza burz na dzisiaj:👉Burze możliwe będą na obszarze całego kraju, choć będą to zjawiska przeważnie bardzo…

Opublikowany przez Burza-Alert-IMGW Sobota, 8 sierpnia 2020

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 9 sierpnia 2020, 12 UTC

Na przeważającym obszarze Polski wystąpi upał m.in w centrum na południu i wschodzie temperatura przekroczy 30-31 stopni. Na zachodzie w drugiej części dnia, zwłaszcza przy granicy z Niemcami będzie nawet 35 stopni. Najchłodniej będzie na krańcach północnych oraz na obszarach podgórskich i górskich.

Ze względu na dużą lokalność niedzielnych burz zalecamy śledzić dane radarowe tutaj

Aktualna temperatura w Polsce tu