Pogoda na Boże Ciało. Gorąco, ale bez upałów. Później wystąpią silne burze. Sprawdź prognozę pogody na dziś

Polska coraz mocniej dostaje się pod wpływ mas powietrza znad Morza Czarnego. Powietrze to przyniesie upał w Polsce jutro i pojutrze. Dziś jeszcze upału w Polsce nie będzie, ale będzie bardzo ciepło. Dodatkowo, po południu na wschodzie kraju wystąpią burze. Lokalnie burze dziś mogą być groźne.

Gorąco, ale nie upalnie w Boże Ciało

Wróćmy jednak do temperatury nad Polską na dzień 11 czerwca, czyli Boże Ciało. Najcieplej, tradycyjnie w ostatnich dniach na wschodzie Polski. Od 26 stopni na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, do nawet 27-28 kresek powyżej zera na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Dziś biegun zimna w Polsce będzie najcieplejszym miejscem w kraju. Miła odmiana dla mieszkańców Suwalszczyzny.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

W pasie Polski centralnej również bardzo ciepło. Od 22 stopni na Pomorzu, przez 25 kresek powyżej zera w centrum kraju, to 23 stopni na Śląsku. Dolny Śląsk i lubuskie to temperatury na poziomie 23-24 stopni. Najchłodniej dziś na Pomorzu zachodnim, gdzie termometry pokażą 22 stopnie.

Widzimy więc, że w całym kraju dziś bardzo przyjemne temperatury. Na wschodzie, w godzinach południowych będzie już gorąco. Na północnym wschodzie kraju temperatury ocierały się będą już o upał, jednak według definicji książkowych jeszcze dziś upał w Polsce nie wystąpi.

Burze w Boże Ciało mogą być silne

Wystąpią za to burze nad Polską. W drugiej części dnia burze wystąpić mogą na terenie całego kraju. Jednak to we wschodniej części kraju szanse na wystąpienie burz są największe. Napływające do nas ze wschodu powietrze jest gorące i chwiejne (CAPE w czwartek wyniesie nawet do 2000 J/kg). Na lokalnych zbieżnościach wiatru dojdzie dziś do rozwoju licznych burz. Niektóre z dzisiejszych burz na wschodzie kraju mogą mieć gwałtowny charakter. Burze przynosić mogą ulewne opady deszczu, opady gradu i dużo wyładowań atmosferycznych. Niewykluczone również silne porywy wiatru, nawet do 100 km/h.

W zachodniej części kraju burze również mogą wystąpić, ale prawdopodobieństwo ich powstania jest niższe niż na wschodzie. Mniejsza zawartość wilgoci, brak czynników wspomagających konwekcję. W zachodnich częściach kraju na skutek nasłonecznienia i małej chwiejności (ale jednaj zauważalnej) może dojść do rozwoju kilku izolowanych burz.