Pogoda. Gwałtowne burze uderzą w woj. lubelskie. Wystąpią zalania, gradobicia i dużo wyładowań

W czwartek Polska pozostaje pomiędzy wyżem znad Skandynawii a niżem z południowego-wschodu. Znad Morza Czarnego w dalszym ciągu napływa ciepła i wilgotna masa powietrza. Prognozowane są w woj. lubelskim burze, które będą gwałtowne. Ich rozwój nastąpi na strefach zbieżności wiatru dolnego.

Boże Ciało przyniesie gwałtowne burze na obszarze Polski wschodniej. Warunki w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się pojedynczych komórek burzowych oraz struktur wielokomórkowych. Pierwsze burze możliwe są już przedpołudniem.

Niewykluczone, że późnym popołudniem i wieczorem we wschodniej części regionu pojawią się superkomórki burzowe, a nawet mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS). Warunki w troposferze mogą sprzyjać rozwojowi burz zawierających mezocyklon, mając na uwadze nasilające się pod wieczór pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km oraz wyraźny skręt i przyspieszenie wiatru na poziomie 0-3 km. Prognozowany lokalnie grad o średnicy od 1 cm do 3 cm.

Niewykluczone, że popołudniu, bądź wieczorem nad region nasunie się rozległy klaster wielokomórkowy, który przybrać może postać mezoskalowego układu konwekcyjnego. W czasie przechodzenia klastra wielokomórkowego prognozowane są ulewne, miejscami nawalne opady deszczu o miejscowej akumulacji od 10 mm do 40 mm.

Ruch ośrodków burzowych odbywać będzie się dziś na ogół zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli z południowego-wschodu na północny-zachód i zachód.

Największe natężenie zjawisk burzowych prognozowane jest dziś pomiędzy 15 a 20. Lokalnie burze utrzymają się w nocy, mając na uwadze zaleganie chwiejnego sektora powietrza i lokalnych stref zbieżności wiatru. Konwekcja w nocy przynosić ma głównie opady deszczu, lokalnie wyładowania atmosferyczne. Początkowo prognozowane są opady gradu z konwekcji, która rozwinie się z gruntu.

Uniesiony tryb konwekcji w porze nocnej ograniczy potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

Ponadto najbardziej rozbudowane w pionie ośrodki burzowe wykazywać będą się wysoką aktywnością elektryczną, co stwarzać będzie zagrożenie pożarowe.

Prognoza Polscy Łowcy Burz okres od 11.06.2020 r. do 12.06.2020.

Więcej o burzach w Polsce dziś tutaj