Pogoda na Boże Narodzenie 2021 szokuje. Przed świętami większe, lokalne opady śniegu, a nawet burze śnieżne. Mróz może zacząć odpuszczać w święta w Polsce

Pogoda na Boże Narodzenie 2021 zdumiewa. Przed świętami większe, lokalne opady śniegu, a nawet burze śnieżne. Mróz może zacząć odpuszczać w święta w Polsce. Przejrzymy wstępne prognozy modeli numerycznych.

Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Przed świetami zimne powietrze arktyczne morskie, potem z biegiem świąt ryzyko ocieplenia

Sprawdźmy na sam początek prognozy anomalii temperatury na okres od 17.12.2021 do 23.12.2021, biorąc pod uwagę najnowszy okres bazowy, czyli 1991-2020. Dostrzegamy, że jeszcze w piątek, sobotę i niedziele są to wartości powyżej normy wieloletniej. Pomimo tego wartości nie są i nie będą tak wysokie jak w okresie od wtorku do czwartku na obszarze Polski. Wyraźne ochłodzenie rozpocznie się wraz z początkiem nowego tygodnia, kiedy to z północy Starego Kontynentu spłynie szerokim strumieniem zimne powietrze arktyczne morskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Pogoda na Boże Narodzenie 2021 szokuje. Przed świętami większe, lokalne opady śniegu

Śnieżna konwekcja na początku tygodnia w wielu regionach Polski. Możliwe burze śnieżne

Szczególnie na początku przyszłego tygodnia pojawią się w wielu regionach Polski opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Miejscami natężenie będzie znaczne. Konwekcji masowej sprzyjać będzie stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Tworzyć mają się w świeżej masie arktycznej chmury kłębiaste Cumulonimbus. Niektóre z nich wypiętrzyć mogą się na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne. Ponownie największy przyrost pokrywy śnieżnej wystąpi w górach i na obszarach podgórskich, gdzie może spaść na początku tygodnia nawet 20-80 cm świeżego śniegu.

Wstępna prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 20.12.2021, 12 UTC według ECMWF

pogoda. zimowe opady w polsce, początek 3 dekady

Wstępna prognoza grubości pokrywy śnieżnej do 25.12.2021. 06 UTC. W górach i na obszarach podgórskich wartości mogą być niedoszacowane, natomiast na nizinach przeszacowane.

śnieg w polsce

Także model GFS uwzględnia, że w pierwszy dzień świąt pokrywa śnieżna będzie zalegać na nizinach. Najwięcej śniegu ma być jednak w górach i na obszarach podgórskich. Jeśli trend w prognozach zostanie utrzymany, to w drugi dzień świąt śnieg zniknie z przeważającego obszaru Polski, gdy temperatura będzie kilka stopni powyżej zera.

pogoda na boże narodzenie 2021. pokrywa śnieżna w Polsce

Na święta coraz więcej modeli wskazuje postępujące ocieplenie związane z odbudową cyrkulacji strefowej

Do początku świąt temperatura ma być przeważnie w normie i lekko poniżej normy wieloletniej. Prawdopodobnie w wigilię, bądź w pierwszy dzień świąt rozpocznie się napływ cieplejszego powietrza z zachodu, południowego-zachodu, czemu niewątpliwie może sprzyjać uaktywnienie się wzorca zachodniego.

ujemna anomalia temperatury w polsce

Według GEFS w okresie od 24.12.2021 do 29.12.2021 temperatura w południowej części kraju może być w normie, czasem powyżej normy wieloletniej. Na północy mogą być to przeważnie wartości poniżej normy klimatologicznej. Na początku świąt w wielu regionach zalegać może pokrywa śnieżna. Największa będzie jednak w górach i na obszarach podgórskich. Noce jednak pod koniec przyszłego tygodnia mogą przynosić spadki temperatury, początkowo mróz może być całodobowy. Dużo ma zależeć od skali rozpogodzeń i procesu postępującego napływu cieplejszego powietrza, którego skala może ulec jeszcze zmianie.

pogoda na boże narodzenie 2021. postępujące ocieplenie

Pogoda długoterminowa. Opadów nie będzie dużo w trzeciej dekadzie grudnia

Należy również zwrócić uwagę także na prognozę ECMWF pod kątem anomalii opadów na okres od 20.12.2021 do 27.12.2021. Dostrzegamy, że w tym okresie ilość opadów będzie poniżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. W normie wieloletniej opady mogą być na północy, gdzieniegdzie w centrum oraz na południu i południowym-wschodzie. Na początku świąt ruszyć może cyrkulacja strefowa, ale i tak opadów nie powinno być szczególnie dużo. Anomalie zostały obliczone w odniesieniu do 20-letniej modelowej klimatologii.

pogoda dlugoterminowa grudzień 2021. opady poniżej normy wieloletniej

Także na okres od 20.12.2021 do 27.12.2021 widzimy dominacje ujemnej anomalii temperatury. Początkowo w trzeciej dekadzie grudnia znajdziemy się w zimnym powietrzu arktycznym. Niska temperatura może utrzymać się jeszcze w wigilię, ale w pierwszy i drugi dzień świąt istnieje spore prawdopodobieństwo ocieplenia. Pokrywa śnieżna może zacząć się szybko topić. Mapa poniżej obrazuje nam średnie odchylenie temperatury dla całego wyżej wymienionego okresu, dlatego też ocieplenia w okresie świątecznym nie widzimy. Pod dużym znakiem zapytania na ten moment pozostaje jego skala i długość, gdyż pod koniec roku ponownie istnieje ryzyko znacznego ochłodzenia.

średnie odchylenie temperatury w Polsce

Zmiana w prognozach wiązek. Postępujące ocieplenie z biegiem czasu w trzeciej dekadzie grudnia

Pomimo że do świąt pozostało tydzień, to w prognozach obserwujemy znaczne rozbieżności. Dostrzec możemy jednak, że modele zasilone nowymi danymi brzegowymi wprowadzają istotne korekty. Wspominaliśmy również w poprzednich wpisach na portalu, że skala ochłodzenia na święta może ulec złagodzeniu. Coraz więcej wskazuje, że tak się stanie i najchłodniejszym dniem okaże się wigilia. W Boże Narodzenie nadejście odwilży na przeważającym obszarze Polski jest bardzo prawdopodobne, co związane będzie z odbudową cyrkulacji strefowej i napływem z tego powodu łagodnych mas powietrza. Noce jednak przynieść mogą lekki mróz. Zwłaszcza początkowo i najdłużej utrzymując się na wschodzie i południu.

ocieplenie z biegiem czasu w trzeciej dekadzie grudnia 2021

Trend w kierunku wzrostu temperatury na święta jest prognozowany przez większość wiązek modeli pogodowych. Zmniejsza się dlatego też prawdopodobieństwo silnego mrozu i większego śniegu.

zmiana trendu w wiązkach gfs

Dobrze sytuacje na okres świąteczny opisuje Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ze szczegółowym materiałem można zapoznać się, klikając w materiał poniżej.

Wkrótce więcej informacji o trendzie w pogodzie na święta w oparciu o zaktualizowane modele numeryczne