Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na czwartek, 16.04.2020. Silny wiatr. Zamiecie pyłowe, lokalnie deszcz i 21°C. Burze nie wystąpią

W czwartek Polska znajduje się pod wpływem niżu „ULRIKE” z centrum nad Rosją. Z północnego-zachodu na południowy-wschód schodzić ma front chłodny. Utrzymywać ma się strefa dużego gradientu ciśnienia po południowo-zachodniej stronie niżu, co prowadzić powinno do wystąpienia silnego wiatru zwłaszcza na wschodzie. Stopniowo zacznie nasuwać klin wyżu, przynosząc stabilizacje warunków pogodowych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.04.2020, 12 UTC

Dziś na północy Polski zachmurzenie duże, okresami całkowite, ale z większymi przejaśnieniami. Lokalnie wystąpią słabe opady deszczu. W pasie centralnej części kraju początkowo małe, wzrastające z biegiem godzin do umiarkowanego, a nawet dużego. Tylko w południowej części RP pogodnie i bez opadów. Najniższe wartości na termometrach Podlasiu i Suwalszczyźnie oraz Pomorzu od 8°C do 13°C, nieco cieplej w centrum oraz w rejonach podgórskich od 14°C do 17°C. Najwyższe wartości na termometrach prognozowane są na południu i południowym zachodzie od 18°C do 21°C. 

Prognoza pogody na czwartek według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego

Pogoda. Silny wiatr, ostrzega IMGW

Wiatr przeważnie umiarkowany, porywisty, na wschodzie kraju i nad morzem okresami dość silny, w porywach do 80 km/h na wschodzie kraju, zachodni i północno-zachodni, w województwach południowych południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h, zwłaszcza w Bieszczadach – informuje Katarzyna Ścisłowska z IMGW-PIB.

Miejscami możliwe zamiecie pyłowe na suchych polach, ograniczające widzialność na drogach, zwłaszcza w drugiej części dnia, gdy wiatr będzie najsilniejszy. Pod wieczór zacznie słabnąć. Najsilniejszy wiatr we wschodniej połowie kraju.

Prognozowane zachmurzenie i zasięg opadów w czwartek według SWISS-HD

Aktualna temperatura tutaj

Radar opadów i położenie chmur

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz