Pogoda na czwartek 16 lutego. Front coraz bliżej. Nadchodzą zmiany w pogodzie

Za nami kilka podobnych dni w pogodzie. W regionie panował zgniły wyż przynosząc sporo wilgoci, ale i dużą stabilność. Pogoda na czwartek przejawi symptomy nadchodzących zmian. Wyż odpuszcza, a coraz bliżej regionu znajduje się aktywny niż atlantycki. Do Polski zbliża się również strefa frontu atmosferycznego.

Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna nad Europą
Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Zachodzące w polu barycznym zmiany widać doskonale na powyższej mapie synoptycznej. Wał wyżowy, który rozciąga się od Hiszpanii po Morze Czarne wycofuje się na południe. Coraz bliżej regionu znajdzie się strefa obniżonego ciśnienia związana z niżami z północnego wschodu.

Pogoda na czwartek. Prognoza temperatury

Zanim jednak o nadchodzących w pogodzie zmianach, słów kilka na temat temperatur jakie w czwartek wystąpią nad Polską. Poniżej mapa z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień wg. modelu ECMWF.

Pogoda na czwartek. Prognoza temperatury
Pogoda na czwartek. Prognoza temperatury

Czwartek będzie kolejnym ciepłym dniem w Polsce. Z zachodu wciąż napływają do nas ciepłe masy powietrza. W związku z tym na zachodzie kraju termometry pokażą dziś nawet 10 stopni na plusie. Na południowym zachodzie słupki rtęci mogą nawet przekroczyć wspomnianą wartość. Od 6 do 8 stopni w pasie Polski Centralnej. Najchłodniej na nizinach w czwartek na północnym wschodzie, gdzie spodziewamy się temperatury na poziomie 4-5 stopni Celsjusza. W górach możliwy dziś słaby mróz do -2 stopni Celsjusza.

Nadciąga załamanie pogody. Czy już dziś?

O tym, że w region nadciąga aktywny niż z systemem frontów atmosferycznych wiecie choćby z tego wpisu -> Do Polski nadciąga wichura z wiatrem przekraczającym 100 km/h. Jednak sprawdźmy, czy zbliżający niż wpłynie na pogodę w czwartek w Polsce.

Wiatr wraca do Polski w czwartek
Wiatr wraca do Polski w czwartek

Z pewnością wzrasta kontrast ciśnienia w regionie. Dlatego też pogoda na czwartek przyniesie powrót wiatru do Polski. Nie będzie to jeszcze wichura tak silna jak na początku weekendu, jednak wiatr w czwartek będzie już w kraju odczuwalny. Modele prognozują porywy wiatru sięgające dziś 50-60 km/h. Nie jest to wiatr groźny, jednak już odczuwalny. Z pewnością obniżający temperaturę odczuwalną dziś w kraju.

Pogoda na czwartek. Opady w części kraju
Pogoda na czwartek. Opady w części kraju

W godzinach popołudniowych do Polski dotrze strefa opadów związanych z frontem atmosferycznym. Opady deszczu pojawią się po południu na północnym zachodzie i północy kraju. Pogoda na czwartek nie przyniesie jeszcze intensywnych opadów, te przed nami w kolejnych dniach. Jednak ewidentnie widać tu oznaki zmiany cyrkulacji na zachodnią. Czwartek będzie więc dniem przejściowym w pogodzie. Zakończyliśmy okres dominacji wyżów. Do głosu dochodzić zaczną niże atlantyckie. Widać to również po wskazaniach barometrów. Ciśnienie atmosferyczne wciąż wolno spada. Po południu w czwartek będzie to już poniżej 1020 hPa, gdzie jeszcze kilkadziesiąt godzin temu notowaliśmy wartości temperatury na poziomie 1040 hPa.