Pogoda na czwartek 16 marca. Wyż nad Polską, ale temperatury negatywnie zaskoczą

Niby człowiek wiedział, a jednak się łudził. Zdanie z internetowych memów doskonale odzwierciedla to co odczuwamy wychodząc o poranku z domu na świeże powietrze. O ochłodzenie pisaliśmy już kilka dni temu. Jednak skoro wiosnę czujemy już na wyciągnięcie ręki, to jakoś tak niemiło jest skrobać szyby o poranku. W wielu regionach kraju noc przyniosła nam przymrozki. Jednak sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na czwartek.

Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Powyżej sytuacja synoptyczna na czwartek 16 marca. Na pierwszym planie oczywiście znajduje się niż atlantycki, który niesie ze sobą silne wichury i załamanie pogody. Jednak ten ośrodek dziś nie będzie wpływał na pogodę w naszym kraju. Dostaliśmy się pod wpływ wyżu, którego centrum znajdzie się na południu kraju. Po północnej i wschodniej stronie ośrodka wyżowego spływa chłodniejsze powietrza. Za wyżem, po jego zachodniej stronie obserwujemy już napływ ciepła. To jednak nie dotyczy nas jeszcze podczas dzisiejszej doby.

Pogoda na czwartek. Chłodniej w Polsce

Jako tła do zdjęcia tytułowego dla dzisiejszego wpisu użyłem mapy z temperaturą powietrza w wyższych partiach troposfery. Mapa jest cała w barwach niebieskich. Oznacza to, że wysoko nad Polską zalega powietrze o ujemnych temperaturach. Oznacza to spływ chłodnych mas w nasz region, skutkiem czego jest ochłodzenie również w naszym kraju.

Pogoda na czwartek. Prognoza temperatury
Pogoda na czwartek. Prognoza temperatury

Powyżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień wg. modelu ECMWF. Przyznacie, że wartości ukazane na mapie nie rozpieszczają. Po porannych przymrozkach, oczywiście zrobi się nieco cieplej, jednak nigdzie w kraju nie ujrzymy dziś dwucyfrowych wartości temperatury. W większości regionów pogoda na czwartek przyniesie od 4 do 6 stopni Celsjusza. Trochę cieplej na zachodzie Polski, gdzie termometry w dniu dzisiejszym wskazywać będą do 8 stopni.

Prognoza wiatru dla Polski
Prognoza wiatru dla Polski

Dobre wieści są takie, że uspokoi się wiatr. Porywy wiatru mogą być odczuwalne na północy Polski. Nie będą to jednak porywy silne. Wiatr w czwartek w Polsce nie będzie obniżał temperatury odczuwalnej, ani w jakiś negatywny sposób wpływał na nasze samopoczucie.

Mało opadów w czwartek nad Polską

Tak jak wspomniałem powyżej, dostaliśmy się dziś pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. To oczywiście oznacza odpoczynek od opadów. Nie mogę obiecać Wam, że na północy i południu nie spadnie śnieg lub śnieg z deszczem. Jednak mogę obiecać, że nawet jeśli popada, to będą to opady słabe, przelotne i zanikające.

Pogoda na czwartek. Mało opadów nad Polską
Pogoda na czwartek. Mało opadów nad Polską

Powyżej prognoza zachmurzenia i opadów dla Polski. Widać tu wspominane przeze mnie, możliwe słabe opady na północy i południu. Widać jednak przede wszystkim, że pogoda na czwartek przyniesie spore szanse na rozpogodzenia w Polsce. Największe szanse na chwile ze słońcem będą dziś mieli mieszkańcy zachodniej połowy kraju. Na koniec prognozy dobre wiadomości odnośnie ciśnienia atmosferycznego. Dziś przekroczymy wartość 1020 hPa, a wskazania barometrów nadal będą powoli rosły. Ten parametr pogody będzie pozytywnie wpływał na nasze samopoczucie. Zapraszam Was na stronę główną. W kolejnych godzinach napiszemy prognozy pogody odnośnie wiatru i silnego ocieplenia dla Europy i Polski.