Wichura ponad 130 km/h. Potężny cyklon pędzi do Europy. Kiedy silny wiatr dotrze do Polski?

Od kilku dni w Polsce towarzyszy nam silniejszy wiatr. Nie jest to jednak silna wichura jakie już miewaliśmy tej wiosny. Niestety niepokojące obrazki widać na mapach prognozy wiatru dla Europy. Nad kontynent pędzi silny antycyklon niosąc spore załamanie pogody. We wpisie sprawdzimy, gdzie pogoda będzie najgroźniejsza oraz kiedy silny wiatr dotrze do Polski.

Silny cyklon zmierza do Europy. Wraz z nim wichura

Spójrzmy na mapę baryczną z naniesioną na nią prognozą wiatru dla naszego regionu Świata.

Wichura zbliża się do Europy. Cyklon na Atlantyku
Cyklon i silna wichura zmierzają do Europy

Od razu patrzymy w rejon Atlantyku. Widać tam potężny niż, który nosi cechy cyklonu. Ciśnienie w jego centrum spadło poniżej 980 hPa. Wichura jaką niesie obecnie ten niż przekracza 130 km/h, więc wiatr na otwartym oceanie jest bardzo silny. Ciekawie wygląda trajektoria tego niżu. Nie jest on w tej chwili blokowany przez ośrodki wyżowe znad Europy. Dlatego niż nie skręca standardowo w kierunkach północnych, a sunie z zachodu na wschód wprost na Europę.

Wichura dotrze do Europy w piątek 17 marca
Wichura dotrze do Europy w piątek 17 marca

Powyżej położenie niżu w piątek 17 marca. Ulegnie on podziałowi na dwa mniejsze, płytsze niże, jednak wciąż będą to ośrodki dość głębokie, powodujące dość znaczny gradient ciśnienia. Jak wszyscy wiemy, tam gdzie duże różnice ciśnienia, tam często pojawia się wichura. Tak będzie i w nadchodzący weekend. Przeczytaj również: Upał do 33 stopni w Europie. Kiedy wybuch wiosny w Polsce?

Wichura w Europie na koniec tygodnia

Wiemy już, że obecnie cyklon jest głęboki, groźny i zmierza w naszym kierunku. Prześledźmy teraz prognozy wiatru dla Europy na najbliższy czas. Wyjaśni nam to, czy wichura w Europie będzie niebezpieczna, czy jednak niże mocno osłabnąć docierając nad nasz kontynent.

Wichura dotrze do Europy

Wichura już w środę po południu dotrze do Wysp Brytyjskich. Siła wiatru przekraczać będzie 100 km/h, jednak nie będzie niszcząca. Jednak wydaje się, że to nie wiatr będzie głównym skutkiem załamania pogody jakie niż przyniesie na Wyspy. W prognozach widać tam bardzo intensywne opady deszczu. Lokalnie będą to ulewy i burze. W pasie od Wysp Brytyjskich po zachód Skandynawii niż ten przyniesie ponad 200 mm opadu na metr kwadratowy w przeciągu kilkudziesięciu godzin. To duże natężenie opadów. Lokalnie z pewnością tyle deszczu spowoduje podtopienia, a nawet niewielkie obszarowo powodzie.

Nie tylko wichura. Duże sumy opadowe na zachodzie Europy
Nie tylko wichura, ale i silne opady

W weekend coraz silniejszy wyż zacznie rozbudowywać się na wschodzie kontynentu. Można powiedzieć, że Polska będzie niejako beneficjentem rozbudowy blokady wyżowej, ponieważ wyż zablokuje w weekend dalszą wędrówkę niżu i groźnej pogody w naszym kierunku.

Kiedy silny wiatr możliwy w Polsce?

Przejdźmy więc do pogody w Polsce. Zobaczymy kiedy i jak mocno wiało będzie w naszym kraju. Na wstępie, z dziennikarskiego obowiązku (skąd to powiedzenie? przecież ja nie jestem dziennikarzem), muszę napisać, że strefa silniejszego wiatru przechodziła będzie przez kraj wraz ze strefą frontu atmosferycznego. Będzie to miało miejsce w nocy z wtorku na środę.

Silniejszy wiatr w nocy wraz z przechodzeniem frontu atmosferycznego
Silniejszy wiatr w Polsce, wraz z przechodzeniem frontu

Front nad ranem może przynieść całkiem intensywne opady śniegu na wschodzie kraju, jednak o tym może napisze Wam jeszcze dziś Arek. Tego nie wiem, ale ostrzegam, że jutro o poranku warunki na drogach mogą być na wschodzie dość trudne. Wracając do wiatru w najbliższych dniach w Polsce. Z prognoz widać, że raczej nie grozi nam bardzo silna wichura. Nie oznacza to jednak, że będzie całkiem spokojnie. Silny wiatr pojawiał będzie się w Polsce zarówno w przyszły weekend, jak i w kolejnym tygodniu. Jednak nie będzie to szczęśliwie wichura tak silna jak a zachodzie Europy. Dodatkowo niże przynosiły będą napływ cieplejszych mas powietrza do kraju. Wszystko wskazuje więc na to, że od weekendu czeka nas pogoda nieco bardziej wietrzna (niż jutro, czy pojutrze, bo dziś wieje jeszcze całkiem mocno). Jednak silniejsze porywy wiatru wynagrodzą nam dość wysokie temperatury.