17 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na czwartek, 19 grudnia 2019. Duży kontrast termiczny w kraju, mgły lodowe o poranku. Burze nie wystąpią

W środę przez Polskę wędrował front chłodny, który we wschodniej części kraju przyniósł słabe opady deszczu. Po jego przejściu na krótki okres czasu dostaliśmy się w zasięg układu wysokiego znad południowo wschodniej Europy, jaki z powodu małego gradientu ciśnienia przyniósł brak wiatru ostatniej nocy i rozwój mgieł, nawet lodowych. Czwartek minie pod znakiem zachmurzenia podinwersyjnych chmur niskich w wielu miejscach.

W wilgotnym powietrzu, jakie napływa znad południowo wschodniej Europy rozwinęły się na obszarze Polski mgły. Miejscami widzialność spadła poniżej 200 metrów.

Pierwsza rycina przedstawia obszar mgieł na wybranych stacjach IMGW-PIB. Druga widzialność poziomą o poranku w czwartek, natomiast trzecia ciśnienie na poziomie morza. Ostatnia temperaturę powietrza

Pogoda. W czwartek pozostaniemy pod wpływem układu wysokiego ciśnienia znad południowo wschodniej Europy

Decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych w czwartek będzie mieć wyż znad południowo wschodniej Europy. W wilgotnym powietrzu utrzymają się w wielu miejscach mgły oraz zamglenia, nie zabraknie również niskich chmur typu Stratus.

Zachmurzenie chmurami niskimi prognozowane jest zwłaszcza w centrum, częściowo na wschodzie, ale także zachodzie Polski. Chmur nie zabraknie również na północy naszego kraju. Punktowo wystąpią większe przejaśnienia, zwłaszcza w drugiej części dnia.

Najwięcej pogodnego nieba jest prognozowane na południu Polski. Tam też temperatury będą typowe dla przedwiośnia.

Prognozowana temperatura powietrza w czwartek (ECMWF i ICON)

Najchłodniej będzie dziś na północy i północnym wschodzie

W wielu miejscach utrzymają się niskie chmury Stratus oraz mgły. Obszar ich w drugiej części dnia może różnić się względem prognozy modelu SWISS-HD

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)