Pogoda na czwartek 19 stycznia 2023. Aura uspokoi się, lecz nie wszędzie. Kolejna opady śniegu nad Polską

Środa upłynęła nam pod znakiem załamania pogody. Nad krajem przemieszczał się aktywny niż z południa Europy. Przynosił on intensywne opady deszczu na wschodzie i w centrum oraz opady śniegu na północy i częściowo zachodzie Polski. Pogoda na czwartek przyniesie uspokojenie, jednak nie wszędzie aura uspokoi się.

Pogoda na czwartek 19 stycznia. Sytuacja baryczna
Pogoda na czwartek 19 stycznia. Sytuacja baryczna

Część Polski (zachód) dostanie się nawet pod wpływ obszaru podwyższonego ciśnienia. Niestety na wschodzie zaznaczy się kolejny niż z systemem frontów atmosferycznych. Szczegóły w dalszej części prognozy, a tymczasem zostańmy jeszcze na chwilę przy sytuacji barycznej nad Europą. Wyż na zachód od Europy umocnił się faworyzując i wzmacniając dodatkowo cyrkulację południową (fronty z południa docierały będą do nas aż do weekendu). Cyrkulację południową wspomaga dodatkowo silny wyż ze wschodu, który przynosi bardzo silny mróz na dalekim wschodzie.

Pogoda na czwartek. Kolejny niż na wschodzie kraju

Wróćmy więc do Polski i spójrzmy co dokładnie przyniesie nam pogoda na czwartek. Polska zostanie podzielona pogodowo na dwie części. Zachód i północ będą dziś wolne od układu niskiego ciśnienia psującego pogodę.

Pogoda na czwartek. Kolejne opady na wschodzie
Pogoda na czwartek. Kolejne opady na wschodzie

Podczas gdy we wspomnianych regionach kraju w czwartek możliwe są nawet rozpogodzenia, zupełnie inny rodzaj pogody panował będzie w południowo wschodniej „ćwiartce” kraju. Wzdłuż wschodnich granic Polski przemieszczał będzie się z południa na północ układ niskiego ciśnienia z południa Europy. Przyniesie on kolejną porcję opadów w pasie od Podkarpacia (rano), przez Lubelszczyznę (w dzień), po Podlasie. Opady, jednak o słabszym natężeniu pojawić mogą się również w pasie od Małopolski, przez Ziemię Świętokrzyską po Mazowsze. Modele numeryczne na chwilę obecną prognozują, że będą to opady śniegu, lokalnie bardzo intensywne. Czy tak się stanie? Sprawdźmy prognozy temperatury na dzisiejszy dzień.

Temperatury w czwartek nad Polską

Przyjrzyjmy się zatem co widzą prognozy odnośnie temperatur dziś nad Polską. Poniżej prognoza temperatury na 19 stycznia wg. modelu ECMWF.

Prognoza temperatury na czwartek 19 stycznia dla Polski
Prognoza temperatury na 19 stycznia dla Polski

Jak widać, na wschodzie kraju pogoda na czwartek przyniesie temperatury powietrza na poziomie 0-2 stopni Celsjusza. Jednak o tym, czy padał będzie deszcz, czy śnieg decydują również temperatury w wyższych partiach troposfery. Podczas gdy wczoraj na wschodzie w wyższych partiach troposfery było cieplej, tak w dniu dzisiejszym temperatury wyżej będą już ujemne. Faworyzuje to jednak opady śniegu na południowym wschodzie.

Wróćmy jednak do temperatur na wysokości 2 metrów, czyli tam gdzie nas to dotyczy. Praktycznie w całym kraju termometry wskazywały będą od zera do dwóch stopni. Minimalnie na minusie w górach i lokalnie na zachodzie kraju. Oczywiście to wartości temperatur w najcieplejszym momencie dnia. Po zachodzie słońca temperatury na zachodzie zaczną spadać. Pojawi się mróz, który w nocy z czwartku na piątek chwyci już w całym kraju. Po wczorajszym spadku, ciśnienie atmosferyczne znów zacznie rosnąć. Dziś barometry wskażą ponad 1005 hPa. Życząc miłego czwartku zapraszam na stronę główną portalu. W kolejnych godzinach pojawią się tam wpisy o pogodzie w Polsce, między innymi o silnej śnieżycy jaka nadejdzie do Polski ze wschodu.