Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na czwartek 20.01. Załamanie aury. Zima wraca do Polski

Pogoda na czwartek. Załamanie pogody w Polsce

Wtorek i środa przyniosły nam dość spokojną aurę, choć na północy kraju już w środę zachmurzenie i silniejszy wiatr wskazywały na zmiany. Pogoda na czwartek te zmiany przyniesie. Na wschód od Polski „nurkuje” głęboki niż. Front atmosferyczny z nim związany popsuje pogodę już w noc z środy na czwartek. Czeka nas powrót zimy do Polski. Pojawią się opady śniegu. Wzmagał będzie się wiatr. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na czwartkowy dzień.

Pogoda na czwartek. Niż i front atmosferycznych w regionie

Zacznijmy od sytuacji barycznej w regionie. Na północny wschód od Polski widać głęboki niż, który „nurkował” będzie blisko naszych wschodnich granic z północy na południe. Z niżem związany jest front atmosferyczny o charakterze chłodnym. To on wędrował będzie przez Polskę najbliższej doby przynosząc sporo opadów śniegu. Nad Wyspami Brytyjskimi z kolei rozbudował się wyż z ciśnieniem w centrum na poziomie 1030 hPa. Wszystko to powoduje, że w Europie Centralnej i Wschodniej mamy do czynienia z dużym gradientem barycznym. W związku z tym pogoda na czwartek przyniesie silny wiatr w naszym regionie. Równie w Polsce wiało będzie dość mocno.

Pogoda na czwartek. Zima wraca do Polski

Za sprawą wspomnianego frontu i bliskości ośrodka niskiego ciśnienia w czwartek nad Polską rozwinie się sporo chmur. Prognozy mówią o opadach śniegu. Opady będą miały zarówno charakter przelotny z chmur Cu, jak i bardziej długotrwały, wielkoskalowy. Poniżej prognoza opadów na czwartek wg. modelu SWISS-HD (źródło mapy).

Pogoda na czwartek. Opady w Polsce

Śnieg w czwartek padał będzie niemal w całej Polsce. Oczywiście uwzględniając lokalność opadów nie jest tak, że śnieg spadnie w każdym miejscu w kraju. Jednak patrząc na prognozy regionami to nie mogę wskazać regionu, o którym z czystym sumieniem napiszę „tutaj w czwartek padać na pewno nie będzie”. Opady śniegu pojawiały będą się przez całą noc z środy na czwartek, w czwartkowy dzień, ale i w nocy z czwartku na piątek.

Coraz silniejszy wiatr

Niestety pogoda na czwartek przyniesie silny wiatr w Polsce. Wysoki gradient baryczny przyniesie silne porywy wiatru praktycznie w całej Polsce. Tym razem najsilniejszego wiatru spodziewamy się na zachodzie kraju.

Pogoda na czwartek. Silny wiatr w Polsce

Wiatr w regionach zachodnich i północnych osiągał będzie do 90 km/h. Tylko nieco lżej wiało będzie na wschodzie kraju. Silny wiatr w połączeniu z opadami śniegu przynosić może zawieje i zamiecie śnieżne. Warunki na drogach mogą w czwartek nie być najlepsze. Pogoda na czwartek będzie kolejnym dniem w tym tygodniu, gdy wystąpić mogą burze. Nie będą to już oczywiście zjawiska tak silne jak w poniedziałek. Jednak pojedyncze wyładowania atmosferyczne mogą się w czwartek nad Polską pojawić.

Zobacz również: Mróz i śnieg wracają do Polski. Na jak długo?

Na koniec słów kilka o temperaturach w czwartek. Przed nami ochłodzenie. Jednak w czwartek temperatury nie będą jeszcze bardzo niskie. W dzień, w strefie przechodzenia frontu atmosferycznego możliwe są nawet lekko dodatnie temperatury. W związku z tym na południowym wschodzie przez kilka godzin wczesnym popołudniem możliwe jest do 2-3 stopni powyżej zera. Na innych obszarach kraju słupki rtęci minimalnie poniżej zera. Wieczorem temperatura spadnie poniżej zera w całej Polsce.

Pogoda na czwartek. Temperatury w Polsce

Na koniec zostawiłem sobie ciśnienie atmosferyczne. I niestety nie mam dla Was dobrych wiadomości. Ciśnienie zacznie szybko spadać już w nocy z środy na czwartek. Przez cały czwartkowy dzień barometry wskazywały będą poniżej 1010 hPa. Dopiero późnym wieczorem i w nocy z czwartku na piątek wartość ciśnienia w Polsce wzrośnie.