Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na czwartek 23 marca 2023. Kolejny front. Opady i burze nad Polską

Pogoda na czwartek 23 marca. Opady deszczu, burze i silniejszy wiatr

Weszliśmy w okres strefowej cyrkulacji powietrza. Niż, który stacjonuje na zachodzie Europy „podrzuca” w nasz region kolejne fronty atmosferyczne. Front będzie przechodził przez Polskę również dzisiaj. Zobaczy co przyniesie nam pogoda na czwartek 23 marca.

Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa z sytuacją synoptyczną na dzisiejszy dzień. Na pierwszy plan wysuwa się wspomniany powyżej niż. Z ośrodkiem tym związane są systemy frontów, które przynoszą dynamiczną pogodę w Europie Zachodniej i Centralnej. Do Polski dotrze chłodny wycinek niżu przynosząc opady, a nawet lokalne burze. Przeczytaj również: Atak zimy w Polsce na koniec marca

Pogoda na czwartek. Opady deszczu w Polsce

Wspomniany powyżej front dotrze z rana na północny zachód kraju. To w tym regionie jako pierwsze pojawią się dziś opady deszczu. Podczas kolejnych godzin dnia strefa opadów obejmowała będzie coraz większy obszar kraju.

Pogoda na czwartek. Prognoza opadów dla Polski
Pogoda na czwartek. Prognoza opadów dla Polski

Zdecydowanie więcej chmur i opadów spodziewamy się dziś na północy kraju. Przeważnie będą to słabe i umiarkowane opady deszczu związane ze strefą frontową. Nie można jednak wykluczyć dziś rozwoju chmur kłębiastych nad krajem. W przypadku wykształcenia się chmur Cumulus lub nawet Cumulonimbus opady lokalnie mogą być dziś intensywne. Możliwe są dziś burze. Nie będą to jednak zjawiska bardzo aktywne, nawet jeśli wystąpią. Na południu kraju opadów będzie mniej, a nawet możliwe są chwile ze słońcem.

Silniejszy wiatr w czwartek nad Polską
Silniejszy wiatr w czwartek nad Polską

Wraz ze wzrostem gradientu barycznego czeka nas dziś silniejszy wiatr. Odczuwalnie wiało będzie na obszarze całej Polski, jednak najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się na północy kraju. Tutaj porywy wiatru sięgać mogą nawet 70 km/h. Może nie jest to wichura tak silna jaka przetoczyła się przez zachód Europy. Jednak wiatr wiejący z prędkością 60-70 km/h skutecznie obniżał będzie temperaturę odczuwalną.

Wysokie temperatury w Polsce

Pogoda na czwartek przyniesie nam kontynuację postępującego ocieplenia. Temperatury dziś na południu kraju sięgać mogą nawet 20 stopni Celsjusza. Czeka nas ciepły, wiosenny dzień, przynajmniej w południowej połowie kraju.

Prognoza temperatury na 23 marca
Prognoza temperatury na 23 marca 2023

Podczas gdy na południu termometry pokazywały będą nawet 20 stopni, dużo chłodniej na północy kraju. W strefie zachmurzenia frontowego i silniejszego wiatru temperatura odczuwalna ledwie przekroczy dziesięć stopni Celsjusza. To oczywiście nadal nie będzie na północy chłodny dzień, jak na marzec. Jednak mieszkańcy regionów północnych z lekką zazdrością spoglądali będą dziś na południe kraju. Po lekkich spadkach w środę, pogoda na czwartek przyniesie stabilizację ciśnienia atmosferycznego. Barometry dziś w kraju wskazywały będą w okolicach 1010 hPa. Ciśnienie pozytywnie będzie wpływało na nasze samopoczucie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk