Wichura o wielkiej sile na zachodzie. Wiało będzie 130-140 km/h. Cyklon przynosi załamanie pogody. Silny, porywisty wiatr i burze dotrą do Polski

No to mamy wiosnę. Zarówno tą termiczną, ponieważ w regionie jest już ciepło, jak i tą kalendarzową. Tymczasem w najbliższych dniach wcale nie zamierza być spokojna. Już dziś w zachód Europy uderza silna wichura. Za kilkadziesiąt godzin mocno wiać zacznie również w naszym kraju.

Wichura na zachodzie. Czym spowodowana?

Sprawdźmy, czym spowodowana będzie tak silna wichura na zachodzie Europy. Spójrzmy na mapę baryczną Europy.

Czym spowodowana jest wichura w Europie?
Wichura w Europie. Czym spowodowana?

Na północny zachód od naszego kontynentu obserwujemy, rozległy, silny i dość głęboki niż. Ciśnienie w jego centrum spadło obecnie w okolice około 970 hPa. Na powyższą mapę naniesiono również izobary, czyli linie łączące punkty o tej samej wartości ciśnienia. Jeśli izobary położone są na mapie blisko siebie, oznacza to, że mamy do czynienia z dużą różnicą ciśnienia na małym obszarze. Tak gdzie duża różnica ciśnienia (podwyższony gradient baryczny) tam silny wiatr i wichura. Na powyższej mapie widzimy, że strefa gęsto ułożony izobar dotarła właśnie na zachód Europy. Dlatego też dziś wiało będzie naprawdę mocno.

Silna wichura na zachodzie kontynentu. Wiatr wieje ponad 130 km/h
Wichura w Europie Zachodniej. Wiatr ponad 130 km/h

Najmocniej wiało będzie we wtorek na Wyspach Brytyjskich. Widzimy, że wichura, która dziś od zachodu uderzy w Irlandię, zachód Anglii, czy w Szkocję niesie ze sobą wiatr przekraczający 130 km/h. Po wejściu na ląd wiatr prawdopodobnie uspokoi się, jednak w dalszym ciągu będą to porywy przekraczające lokalnie 110 km/h. Wiatr o takiej sile niesie zniszczenia oraz z pewnością w znacznym stopniu utrudni komunikację lotniczą w regionie. Przeczytaj również: Pogoda na wtorek 21 marca. Pierwszy dzień wiosny

Jak wichura będzie przemieszczać się nad Europą?

W kolejnych godzinach silny cyklon zbliżał będzie się znad Atlantyku w naszym kierunku. Wraz z nim z zachodu na wschód przemieszczała będzie się strefa silnego wiatru. Sprawdźmy zatem jakie obszary Europy wichura obejmie w najbliższym czasie.

Wichura przetacza się prze Europę

Dziś najsilniejsza wichura uderzy w Wyspy Brytyjskie co już opisałem powyżej. Jutro strefa silnego wiatru i załamania pogody dotrze również do regionów w pasie od północnej Francji, po kraje Beneluksu. Tutaj wiatr nie będzie aż tak silny, jak na Wyspach, jednak lokalnie również wiało będzie ponad 90 km/h. W okolicy czwartku niż będzie już na północy Europy, a silniejszy wiatr pojawi się w pasie od Hiszpanii, przez Europę Centralną po Rosję. Na koniec tygodnia na zachód kontynentu dotrze niż wtórny, który znów przyniesie zwiększenie dynamiki w pogodzie. W piątek i weekend w regionie Wysp Brytyjskich, czy Kanału La Manche wiatr znów przekraczał będzie 100 km/h. W weekend silnego wiatru spodziewamy się również na Półwyspie Iberyjskim.

Kiedy silny wiatr dotrze do Polski?

Wiemy już, że silna wichura dotarła na zachód Europy. Wiemy również, że w najbliższych dniach silny wiatr obejmie wiele regionów Europy. Sprawdźmy zatem kiedy większa dynamika w pogodzie pojawi się w Polsce.

umiarkowana wichura w Polsce na koniec tygodnia
Umiarkowana wichura w Polsce na koniec tygodnia

Mocniej wiało będzie w Polsce już w czwartek. Tego dnia wiatr przekraczać może na zachodzie Polski 70-75 km/h. Jeszcze mocniej powieje w kraju w piątek. Nie będzie to może niszcząca wichura, ale porywy wiatru przekraczające 80 km/h również potrafią wyrządzać już szkody. Porywów wiatru przekraczających 60-65 km/h spodziewamy się również w sobotę i niedzielę. Jednak weekend przyniesie nam nie tylko silny wiatr w kraju.

Nie tylko wiatr. Dużo opadów i burze w Polsce
Nie tylko wiatr. Mnóstwo opadów i burze w Polsce

W skutek podwyższonego gradientu barycznego oraz przechodzenia przez Polskę kolejnych frontów atmosferycznych weekend zapowiada się dynamicznie w pogodzie nad Polską. Wiele wskazuje na to, że prócz wiatru czekają nas przelotne, intensywne opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego. Od piątku do niedzieli nad krajem bardzo prawdopodobne są burze. Lokalnie zjawiska mogą przybierać na intensywności. O tym oczywiście będziemy dla Was pisali jeszcze w kolejnych dniach.