Pogoda na wtorek 21 marca 2023. Front ciepły dotrze do Polski. Co to oznacza?

W poniedziałek przez kraj przewędrował front chłodny. Przyniósł on słabe, krótkotrwałe ochłodzenie. Pogoda na wtorek przyniesie nam kolejny front z zachodu. Tym razem będzie to front o charakterze ciepłym. Wraz z nim do kraju powróci cieplejsze powietrze z południowego zachodu. Prognozę rozpocznijmy tradycyjnie od mapy z sytuacją synoptyczną.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Na mapie widać potężny, rozległy niż na północny zachód od Europy. To właśnie z tym niżem związane będą fronty, które jeden po drugim docierały będą w nasz region. Dziś będzie to front ciepły. Ciekawie na mapie wygląda również rozległy front chłodny, który w zachodniej Europie przyniesie prawdopodobnie silne burze. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Dużo dynamiki nad Polską

Pogoda na wtorek. Wraca ciepło

Na wstępie wpisu pisałem, że wraz z frontem ciepłym do kraju powrócą cieplejsze masy powietrza. Nie oszukiwałem, ponieważ potwierdzają to mapy temperatury na dzisiejsze popołudnie.

Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury
Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury dla Polski

Podczas gdy na wschodzie zalegać będą dziś jeszcze chłodniejsze masy powietrza związane z poprzednim frontem, od południowego zachodu napływać zaczną znów masy ciepłe. Dlatego też podczas gdy na wschodzie pogoda na wtorek przyniesie poniżej 10 stopni, tak na zachodzie będzie to popołudniu znów 12-13 stopni powyżej zera. Z każdym kolejnym dniem obecnego tygodnia wysokie temperatury obejmować będą coraz większy obszar Polski. Dziś temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał wiatr.

Prognoza wiatru na wtorek 21 marca 2023
Prognoza wiatru na wtorek 21 marca 2023

Powyżej mapa z prognozą wiatru na dzisiejszy dzień. Ponieważ znajdziemy się w obszarze o niskim gradiencie barycznym, wiatr nad Polską będzie dziś wiał z bardzo małą siłą. Lokalnie w górach i nad morzem, możliwe są porywy w okolicach 40 km/h. Jednak na przeważającym obszarze kraju wiatr będzie ledwo odczuwalny i nie będzie wpływał na pogodę w Polsce.

Fronty przyniosą opady atmosferyczne

Tak jak pisałem wcześniej, na pogodę w kraju będą dziś miały wpływ dwa fronty atmosferyczne. Pierwszy, chłodny, będzie odsuwał się na wschód, do godzin popołudniowych wpływając na pogodę we wschodniej połowie kraju.

Pogoda na wtorek. Opady w Polsce
Pogoda na wtorek. Opady w Polsce

Na wschodzie będą to dziś opady pochodzenia konwekcyjnego, dlatego lokalnie padać może intensywnie, choć przelotnie. Podczas gdy chmury kłębiaste po południu i wieczorem na wschodzie odpuszczą, wraz ze zbliżaniem się frontu ciepłego, nad południowo zachodnie regiony nasunie się strefa zachmurzenia frontowego. Tutaj w godzinach późno popołudniowych i wieczornych spodziewamy się słabych, lecz ciągłych opadów deszczu. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz dziś nad Polską jest małe, jednak nie można całkowicie wykluczyć scenariusza, że w kraju pogoda na wtorek przyniesie wyładowania atmosferyczne.