Pogoda na czwartek 27 kwietnia 2023. Antycyklon zacznie wpływać na aurę

Ostatnie doby minęły nam w Polsce pod znakiem frontów atmosferycznych i opadów. Aura poprawiła się już w środę, a pogoda na czwartek przyniesie nam dalsze rozpogodzenia. W regionie obserwujemy coraz silniejszy wyż, którego centrum znajdzie się dziś blisko południowo zachodnich granic kraju.

Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna nad Europą
Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa baryczna Europy na dzisiejszy dzień. Widać na niej wspominany wyż blisko Polski. Fronty, które psuły nam pogodę odsunęły się na wschód. Z zachodu do Europy zbliża się niż, który wpływał będzie na pogodę w regionie za kilka dni. Jednak jeszcze nie dziś. Przeczytaj również: Piekielny upał jeszcze w kwietniu. Żar do 40 stopni Celsjusza

Pogoda na czwartek. Więcej słońca w Polsce

Wyż zacznie wpływać na pogodę w południowych regionach kraju. To właśnie na południu i zachodzie spodziewamy się dziś chwil ze słońcem. Im dalej na północ, tym chmur może być dziś więcej. W północnych regionach kraju nie można wykluczyć dziś opadów deszczu.

Pogoda na czwartek. Możliwe słabe opady deszczu
Pogoda na czwartek. Możliwe słabe opady deszczu

Opady w północnej i wschodniej Polsce, nawet jeśli się pojawią to będą to opady zanikające o słabym natężeniu. Nie spodziewamy się dziś w kraju zjawisk konwekcyjnych. Burze w Polsce nie wystąpią. Po dość wietrznej środzie, pogoda w czwartek przyniesie uspokojenie w kontekście wiatru.

Słaby wiatr w Polsce w czwartek 26 kwietnia
Wiatr w czwartek w Polsce osłabnie

Powyżej prognoza wiatru dla Polski według modelu GFS. Ponieważ dostajemy się pod wpływ wyżu, maleje gradient ciśnienia. Dlatego też wiatr będzie dziś w kraju coraz słabszy. Jednak nad samym morzem porywy wiatru przekraczać mogą dziś 40 km/h. Na południu kraju praktycznie bezwietrznie. Brak wiatru spowoduje, że temperatury odczuwalne nie będą niższe od tych notowanych na termometrach.

Ostatni dzień ochłodzenie w regionie

W nasz region spływa chłodne, arktyczne powietrze z północnego zachodu. Dlatego też temperatury nas nie rozpieszczają. Zwłaszcza jak na końcówkę kwietnia. Jednak „kwiecień plecień” obecnie przynosi nam temperatury prawie, że zimowe. Nocami lokalnie pojawiają się przymrozki. W górach panował będzie mróz. Pogoda na czwartek przyniesie w Polsce temperatury w okolicach 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na czwartek. Niskie temperatury powietrza
Pogoda na czwartek. Niskie temperatury powietrza

Szczęśliwie jednak wszystkie prognozy jasno pokazują, że czwartek jest ostatnim dniem ochłodzenia. Chłodna będzie jeszcze noc z czwartku na piątek, kiedy to znów pojawić mogą się jeszcze przymrozki. Piątek będzie już znacznie cieplejszy, jednak o tym będzie jeszcze czas napisać. Kończąc dzisiejszą prognozę pogody zerknijmy na prognozę ciśnienia, ponieważ mam tu pozytywne wiadomości. Ciśnienie atmosferyczne będzie dziś rosło, a w nocy z czwartku na piątek osiągnie nawet wartości ponad 1020 hPa. W związku z tym nasze samopoczucie powinno być dziś pozytywne. Miłego dnia !