Piekielny żar 38-40°C jeszcze w kwietniu. Pogoda zaskakuje, a upał będzie silniejszy niż zwykle

Dawno nie gościliśmy na drugim końcu Świata, dlatego dziś postanowiłem to zmienić. Spojrzę co słychać w pogodzie w Australii. W kolejnej części wpisu sprawdzę jak upał ma się na naszym kontynencie. Na koniec oczywiście nie może zabraknąć prognoz pogody dla Polski. Zapraszam do dzisiejszego wpisu o pogodzie. Wpis pełen będzie wysokich temperatur i letnich zjawisk pogodowych.

Upał w Australii coraz silniejszy. Żar leje się z nieba

Oczywiście, Australia jest krajem, który kojarzy nam się z wysokimi temperaturami. Pamiętajmy jednak, że na półkuli południowej wchodzimy w chłodne półrocze. Tym bardziej zaskakuje jak silny upał panuje w części kraju.

Silny upał w Australii
Potężny upał w Australii

Powyżej prognoza temperatury na dzisiejszy poranek (czasu polskiego) dla Australii. Na opisywanym kontynencie jest obecnie wczesne popołudnie, a upał sięga na północy 38 stopni Celsjusza. Fala upałów trwa również w centrum i na wschodzie kontynentu. Jednak moją uwagę zwraca dużo chłodniejszy południowy zachód kraju. Okazuje się, że na pogodę w tym regionie wpływa głęboki, aktywny niż noszący cechy cyklonu. Przynosi on załamanie pogody na południowym zachodzie kontynentu.

Pogoda w części Australii jest niebezpieczna
Załamanie pogody w części Australii

Cyklon przynosi silną wichurę z wiatrem ponad 100 km/h. Do tego dochodzą ulewne opady deszczu i burze. Deszcz w Australii mile widziany jest zawsze, jednak burze z wyładowaniami atmosferycznymi już nie koniecznie. Pamiętajmy, że w Australii lato właśnie się skończyło. Upał trwał przez wiele miesięcy przez co ziemia jest sucha i podatna na pożary. Wyładowania atmosferyczne grożą w regionie niekontrolowanym pożarami. Pod koniec tygodnia temperatury sięgały będą 40 stopni Celsjusza.

Upał na koniec tygodnia sięgnie 40 stopni
Upał w Australii silniejszy niż zwykle

W maju sytuacja zacznie wracać do normy. Upał wycofa się nad krańce północne kontynentu, a w regionie panować zaczną temperatury bardziej odpowiednie dla późnej jesieni. Dla Australii oznacza to temperatury w okolicach 15-20, co biorę w ciemno. Zdecydowanie powinienem się tam przeprowadzić. Trzyma mnie tu „tylko” rodzina, znajomi, nasz portal pogodowy 😉 O strachu przed pająkami nie wspominam. Zobaczmy jaka pogoda panuje w miejscach, które są nieco bardziej realne jako mój cel podróżniczy.

Upał w Europie już nie tylko w Hiszpanii

W Polsce panuje obecnie ochłodzenie i znów najchętniej nie wychodziłbym z domu. Pogodą w Polsce zajmiemy się w dalszej części wpisu. Teraz spójrzmy na południe Europy, ponieważ tam upał jest już codziennością. Poniżej dziesięć miejsc z najwyższą temperaturą w Europie za ostatnią dobę.

Upał w Hiszpanii pod koniec kwietnia
W Europie upał jeszcze tylko w Hiszpanii

Muszę przyznać, że powyższe zestawienie zawiewa nudą, ponieważ wszystkie miejscowości znajdują się w Hiszpanii. Aż na 6 stacjach zanotowano upał powyżej 35 stopni. We wszystkich miejscowościach z czołówki temperatury przekroczyły 34 stopnie. Upał w Hiszpanii rozgościł się na całego, jednak spójrzmy co z innymi państwami. Kiedy podobnie ciepło zrobi się w Turcji, Grecji, czy we Włoszech?

Kiedy upał na południowym wschodzie?

Powyżej animacja prognoz temperatury dla Turcji i regionu. Oczywiście nie utworzyłem jej po to, by każdy Polak wiedział jaka jest pogoda akurat w Turcji. Animację utworzyłem, ponieważ chciałem pokazać Wam, że upał nad południowy wschód Europy wcale nie nadejdzie szybko. Dopiero pod koniec pierwszej dekady maja w zachodniej i południowej Turcji temperatury zbliżać będą się do trzydziestek. We Włoszech i Grecji jest już ciepło ii przyjemnie, ale o fali upałów jeszcze nie może być mowy.

Kiedy ciepło wróci do Polski?

Fajnie. Wiemy już, że upał w Australii wciąż jest bardzo silny jak na zaawansowaną jesień w regionie. Wiemy również, że ponad trzydzieści stopni jest obecnie w Europie tylko w Hiszpanii i niewiele zanosi się na to, by upały pojawiły się w innych regionach kontynentu. W Polsce obecnie trwa ochłodzenie, wielkimi krokami zbliża się długi weekend, więc zobaczmy jak będzie wyglądało to w najbliższych dniach w kraju.

Wyższe temperatury w Polsce w weekend
Wyższe temperatury wrócą do Polski w weekend

Już w piątek na krańcach południowych i południowo zachodnich temperatury powietrza sięgną 15-16 stopni Celsjusza. Jednak ocieplenie w piątek nie dotrze jeszcze do całego kraju. Inaczej będzie w sobotę (prognoza temperatury powyżej). Ciepło zrobi się już w całej Polsce, a termometry lokalnie wskazywać będą 16-17 stopni Celsjusza. Ciepło zapowiada się cały weekend majowy. Jednak upał z pewnością nie wystąpi, a w większość dni majówki temperatury wciąż będą poniżej dwudziestek. Wyjątkiem jest poniedziałek, kiedy to lokalnie temperatura w Polsce może przekroczyć 22 stopnie.