Pogoda na czwartek 30 maja. Boże Ciało przyniesie nam bardzo groźną aurę. Burze i nawałnice przejdą nad Polską

W poniedziałek i wtorek burze szalały na zachodzie Polski. W środę grzmiało we wschodniej połowie kraju. Pogoda na czwartek przyniesie możliwość wystąpienia burz, praktycznie w każdym zakątku kraju. Jednak w kilku regionach czwartek przyniesie szczególnie groźną aurę.

Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna na 30 maja

Sytuacja baryczna w Europie sprawi, że pogoda na czwartek będzie groźna
Pogoda na czwartek 30 maja. Sytuacja synoptyczna w Europie

Centrum niżu przeniosło się znad Wysp Brytyjskich nad Danię. Jednak wyż ze wschodu zablokuje dalszą wędrówkę tego niżu na wschód. Związany z niżem front atmosferyczny od wtorku znajduje się nad terytorium Polski. W czwartek front zacznie okludować (dogonienie frontu ciepłego przez front chłodny). W związku z tym pogoda na czwartek przyniesie nam liczne, dynamiczne zjawiska pogodowe. Wyż, prócz blokowania swobodnego przepływu niżom z zachodu powoduje jeszcze napływ bardzo ciepłych mas powietrza do wschodniej Europy. Widać to doskonale na mapach temperatury.

Wyż ze wschodu przyniesie bardzo wysokie temperatury na wschodzie
Pogoda na czwartek. Napływ gorących mas powietrza ze wschodu

Patrząc na powyższą mapę prognozy temperatury na czwartek, aż chce się sprawdzić jak ciepło będzie w Hiszpanii. Jednak tym zajmę się w oddzielnym wpisie. Wróćmy do Polski.

Pogoda na czwartek. Wysokie temperatury w kraju

Powyżej wspominałem o napływie ciepłych, gorących mas powietrza ze wschodu w nasz region i do Polski. Sprawdźmy teraz jakie dokładnie będzie to miało skutki w czwartek na naszych termometrach. Poniżej animacja prognoz temperatury.

Pogoda na czwartek. Prognoza temperatury dla Polski

Ponieważ bardzo ciepła będzie noc ze środy na czwartek (nawet 18 stopni na wschodzie) w czwartek już od rana temperatury będą wysokie. W pierwszej części dnia słońce swobodnie będzie nagrzewać dolne partie troposfery dlatego temperatury przed południem będą wysokie. Na wschodzie Polski pogoda na czwartek przyniesie temperatury nawet na poziomie 27-29 stopni. Podczas gdy na wschodzie temperatura otrze się o upał, na zachodzie nieco chłodniej, do 22-24 stopni. Po południu temperatury nieco spadną. Wszystko przez burze, które licznie występowały będą w Polsce. Wiatr nie powinien wpływać w żaden sposób na temperatury w kraju. Na obszarach poza burzami będzie praktycznie nieodczuwalny. Przeczytaj również: Koszmarny upał do 50 stopni Celsjusza. Jak gorąco będzie w Europie?

Burze, lokalnie bardzo groźne nad Polską

Praktycznie przez całą prognozę pogody na czwartek przewija się słowo burze. To dlatego, że aura w czwartek będzie lokalnie naprawdę groźna. Spójrzmy na mapę ostrzeżeń wydaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

IMGW ostrzega przed burzami w czwartek 30 maja
Ostrzeżenia przed burzami wydane na czwartek przez IMGW

Widzimy, że w części kraju wydano podwyższone alerty o groźnych zjawiskach pogodowych. Podczas gdy burze będą możliwe praktycznie w każdym zakątku Polski, w pasie centralnym szanse na groźne zjawiska pogodowe będą największe. Pogoda na czwartek w pasie centralnym kraju przyniesie silne ulewy, grad o średnicy nawet 3-4 cm oraz silne porywy wiatru. Dużym zagrożeniem będą wysokie sumy opadowe. To dlatego, że kilka burz może przechodzić nad danym obszarem jednak po drugiej. Niestety będą to krótkotrwałe, intensywne opady konwekcyjne. Dlatego nie poprawią one ogólnego stanu hydrologicznego w kraju. Doprowadzić mogą za to do zalań, podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Pogoda na czwartek w wielu regionach Polski będzie naprawdę groźna. Pamiętajcie, że w czwartek z rana wydamy dla Was szczegółową prognozę konwekcyjną, w której o burzach napiszemy wszystko, co warto wiedzieć w czwartek 30 maja. Dobrej nocy oraz jutrzejszego dnia.