Pogoda na czwartek 9 maja 2024. Aura nad Polską zachęci do uśmiechu. Pozytywna prognoza pogody

Noc ze środy na czwartek będzie jeszcze w wielu miejscach kraju dość chłodna. Na północy Polski możliwe są jeszcze przymrozki. My zobaczmy jednak co przyniesie nam pogoda na czwartek 9 maja, ponieważ aura stanie się jeszcze lepsza niż w środę. Zapraszam na prognozę pogody.

Pogoda na czwartek 9 maja. Sytuacja synoptyczna

Jeśli czytasz nasze prognozy na bieżąco, z pewnością wiesz, że Europa Zachodnia i Centralna dostała się pod wpływ rozległego ośrodka wysokiego ciśnienia. Widać to doskonale na poniższej mapie synoptycznej Europy.

Pogoda na 9 maja. Sytuacja synoptyczna w Europie
Pogoda na czwartek 9 maja. Sytuacja synoptyczna w regionie

Widzimy, że centrum wyżu znajduje się między innymi nad Polską. Oznacza to, że pogoda na czwartek nie przyniesie nam żadnych opadów. Jednak o tym za chwilę. Zostańmy jeszcze przy sytuacji synoptycznej. Warto zwrócić uwagę na ośrodek niskiego ciśnienia, który znajduje się dziś nad północno zachodnia Rosją. Niż ten ściąga chłodne masy powietrza na wschód Europy, ale przede wszystkim przynosi potężny, majowy atak zimy na północno wschodnich krańcach Europy.

Pogoda na czwartek. Arktyczne masy powietrza w naszym regionie
Pogoda na 9 maja. Spływ chłodnych mas powietrza z północy

Niż prócz ściągania w nasz region chłodnych mas powietrza nie będzie w żaden sposób wpływał na pogodę w kraju. Sprawdźmy szczegóły.

Pogoda na czwartek 9 maja. Mnóstwo bezchmurnego nieba nad Polską

Prognozę zacznijmy od najprzyjemniejszej części, mianowicie mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba, jakie przyniesie pogoda na czwartek. Poniżej animacja prognoz opadów i zachmurzenia. Właściwie to animacja pokazuje brak jednego i drugiego, co mnie osobiście cieszy. Przynajmniej przez kilka najbliższych dni, ponieważ wiadomo, że opady na dłuższą metę są w naturze jak najbardziej potrzebne.

Pogoda na czwartek zapowiada się wyśmienicie

Czwartek opadów nad Polską nam jednak nie przyniesie. Przez zdecydowaną większość doby czeka nas mnóstwo bezchmurnego nieba. W nocy ze środy na czwartek oznacza to, co prawda duże spadki temperatury, jednak pogoda na czwartek szybko wynagrodzi nam to mocno operującym od godzin porannych słońcem. Słońce szybko podniesie temperatury w kraju, jednak o tym za chwilę. Słońce pozostanie z nami przez cały czwartek. Dopiero późnym wieczorem z północy i północnego zachodu nadciągać zaczną chmury. To już jednak temat bardziej na prognozę pogody dotyczącą piątku. Pogoda na czwartek nie przyniesie nam opadów deszczu.

Całkiem przyjemne temperatury powietrza w czwartek 9 maja

Wspominałem powyżej, że noc ze środy na czwartek będzie całkiem chłodna. O temperaturach w nocy prawdopodobnie Arek stworzy wpis w czwartkowy poranek, więc nie będę się tutaj zbyt o tym rozpisywał. Obiecałem Wam pozytywną prognozę, więc przejdźmy od razu do czwartkowego dnia. Wspominałem również, że słońce od godzin porannych będzie mocno operować na niebie szybko podnosząc temperatury odczuwalne w dolnych partiach troposfery. Komfortowe temperatury powietrza czekają nas już przed południem. Wczesnym popołudniem zrobi się w kraju już naprawdę ciepło.

Prognoza temperatury w Polsce na czwartek 9 czerwca
Temperatury w czwartek 9 maja w Polsce

Najchłodniej na północy kraju, ale i tutaj w dzień termometry wskazywały będą powyżej 15 stopni Celsjusza. W najcieplejszym momencie dnia temperatury na północy sięgną 17 stopni, choć przy mocno operującym słońcu oczywiście oznacza jeszcze wyższe temperatury odczuwalne. W południowej połowie kraju znów, po kilku dniach ochłodzenia ujrzymy wartości temperatury lokalnie przekraczające nawet 20 stopni Celsjusza. Takie wartości temperatury możliwe będą zwłaszcza na Dolnym Śląsku, czy Opolszczyźnie. Na pozostałym obszarze kraju temperatury oscylować będą w okolicach 17-18 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, praktycznie nieodczuwalny. Nie będzie wpływał na temperatury odczuwalne. Biomet w czwartek korzystny. Pogoda w czwartek będzie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie.