Pogoda na długi weekend 30 maja – 2 czerwca. Będzie wielkie zaskoczenie? Pogoda spłata nam figla

Na skrzynkę mailową dostajemy coraz więcej pytań odnośnie długiego weekendu na przełomie maja i czerwca. Sprawa jest ciekawa, ponieważ w chwili obecnej modele jeszcze dość mocno „kręcą” prognozami. Raz pokazują ochłodzenie i to dość silne, by w kolejnych aktualizacjach wrócił upał. Sprawdźmy więc co przyniesie nam pogoda na długi weekend wg. najnowszych aktualizacji modeli pogodowych.

Pogoda na długi weekend. Sytuacja synoptyczna

Niestety, aktualne dane modeli numerycznych nie mają dobrych wieści dla fanów spokojnej, stabilnej pogody. Pogoda na weekend przyniesie nam prawdopodobnie zachodnią, strefową cyrkulację powietrza. Spójrzmy na mapę synoptyczną na sobotę 1 czerwca.

Pogoda na długi weekend. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na długi weekend. Sytuacja synoptyczna

Nad Europą Centralną widzimy aktywny, rozległy ośrodek niskiego ciśnienia. Niż wpływał będzie na aurę w wielu regionach kontynentu, w tym w Polsce. O możliwych intensywnych opadach i burzach pisał będę za chwilę. Zerknijmy teraz jeszcze na prognozy napływu powietrza w nasz region. Tutaj, aktualne dane modeli mają dla nas mam wrażenie dobre wieści.

Pogoda na długi weekend przyniesie prawdopodobnie wysokie temperatury
Pogoda na długi weekend. Napływ ciepłych mas powietrza z południa

Nie mogło być inaczej. Skoro zbliża się do nas niż z zachodu, to przed niżem, z południa Europy zostaję zaciągane do nas ciepłe, wilgotne powietrze. Wygląda więc na to, że długi weekend przyniesie nam wysokie temperatury powietrza. Sprawdźmy teraz szczegóły. Przypomnę, że jeszcze wczoraj modele pokazywały, że nadciąga do nas upał. Zobaczmy, czy te prognozy są jeszcze aktualne.

Pogoda na długi weekend. Czy ochłodzenie jest jeszcze aktualne?

Przez kilka aktualizacji modeli pogodowych przełom maja i czerwca przynosił dość silne ochłodzenie. Sprawdźmy jak sytuacja wygląda wg. najnowszych wyliczeń modeli pogodowych. Animację utworzyłem na podstawie danych z modelu GFS. Później zweryfikujemy te dane na podstawie europejskiego modelu ECMWF.

Pogoda na długi weekend. Prognoza temperatury

Animację zacząłem od najbliższego weekendu, ponieważ chcę byśmy mieli pogląd z szerszej perspektywy czasu. Najbliższy weekend jeszcze bardzo ciepły. Temperatury w Polsce osiągną nawet 26-27 stopni Celsjusza. To fajne, komfortowe wartości temperatury. Będzie ciepło, ale nie upalnie. Blisko upału będzie w poniedziałek na zachodzie kraju, ponieważ temperatury sięgać będą nawet 29 stopni. Od wtorku z zachodu prawdopodobnie wkroczy front chłodny, ponieważ widać, że gorące masy powietrza wypychane będą na wschód. Mogę się domyślać, że procesowi temu towarzyszyć będą silne burze, jednak o tym w dalszej części wpisu. W środę zrobi się chłodniej. Termometry w kraju pokazywać będą 20-22 stopnie. Jednak nas interesuje najbardziej to, co przyniesie pogoda na długi weekend. Dlatego przejdźmy do czwartku 30 maja.

Wysokie temperatury w Boże Ciało wg. ECMWF
Temperatury w Boże Ciało wg. europejskiego modelu ECMWF

Przypomnę, że GFS w czwartek 30 maja widział poniżej 20 stopni na zachodzie i około 24-25 stopni na wschodzie Polski. Powyżej, dla porównania wkleiłem mapę opartą o dane z europejskiego modeli ECMWF. Widzimy, że według tego modelu w pierwszy dzień długiego weekendu ma być sporo cieplej. Na wschodzie nawet do 28 stopni. Na zachodzie kraju na tym modelu widać również ochłodzenie, jednak nie jest ono tak silne jak wg. GFS. Wedle modelu ECMWF w sobotę 1 czerwca czeka nas upał. Ponad 30 stopni miałoby być w centrum i na wschodzie Polski. Widzimy więc, że pogoda na długi weekend wg. obecnych wyliczeń modeli przyniesie nam bardzo ciepłe dni. Modele różnią się jeszcze odnoście wartości temperatury. Jednak nie są to różnice bardzo duże.

Burze i dużo opadów w długi weekend?

Z prognozowaniem burz na tydzień do przodu to dość ciężki temat. Jednak przeglądając najnowsze prognozy rysuje już mi się scenariusz, co pogoda na weekend przyniesie nam w sprawie deszczu i burz. W czwartek nad Polską możliwe są izolowane, słabe burze. Dużo groźniej wygląda pogoda na kolejne dni. Wg, najnowszych aktualizacji modeli w piątek 31 maja do kraju wkroczy front atmosferyczny. Na froncie dochodziło będzie do rozwoju burze. Lokalnie zjawiska mogą być silne i niebezpieczne.

Pogoda na długi weekend. Burze w sobotę nad Polsk

W sobotę 1 czerwca front uaktywni się na wschodzie kraju, gdzie również występować mogą groźne zjawiska pogodowe. Niedziela kończąca długi weekend będzie już spokojniejsza. Oczywiście, wciąż pamiętamy, że to prognozy na termin odległy od dziś o tydzień. Scenariusz z niżami i dynamiczną pogodą raczej się sprawdzi. Jednak co do określenia dokładnego występowania burze w regionach musicie dać nam jeszcze chwilę. Pewnym wydają się już być temperatury powietrza. Długi weekend zapowiada się gorąco, a lokalnie nawet wystąpić może upał.