Pogoda na dziś (13.11.2019). Śnieg w Polsce, intensywne opady deszczu i halny do 150 km/h. Burze nie wystąpią

Pogoda na dziś (13.11.2019). Śnieg w Polsce, intensywne opady deszczu, halny do 150 km/h. Burze nie wystąpią. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie.

Dzisiaj przez Polskę rozciągać ma się z południa na północ strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Dodatkowo wzdłuż frontu przemieszczać ma się niewielki układ niskiego ciśnienia. W wielu miejscach Polski wystąpią opady atmosferyczne.

W środkowej troposferze znajdujemy się na skraju górnej zatoki niżowej. Widać, że fala górna sięga aż Morza Śródziemnego, co powoduje, że rozwijają się aktywne niże na południu Europy i zmierzają do naszej części Europy. W tym samym czasie na wschodzie Starego Kontynentu znajduje się wyż o imieniu „PALOMA”. Odbywa się dlatego od dłuższego czasu cyrkulacja południkowa.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13 listopada 2019, 12 UTC

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Duża ilość chmur nad Polską, opady śniegu na południowym zachodzie

We środę zachmurzenie duże, okresami całkowite na przeważającym obszarze Polski. Większa ilość przejaśnień jest prognozowana we wschodniej połowie naszego kraju. Największe natężenie opadów jest prognozowane w południowej części naszego kraju. Akumulacja opadów w ciągu całego dzisiejszego dnia wynieść może od 10 mm do 20 mm. W Sudetach, ale także na krańcach południowo zachodnich możliwe opady śniegu.

Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 5 cm do 15 cm w tej części Polski. Wieczorem oraz w nocy ze środy na czwartek możliwe większe natężenie i obszar opadów śniegu w woj. dolnośląskim. Na Pomorzu utrzymywać mogą się jeszcze w pierwszej części dnia mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Wiatr na zachodzie słaby, zmienny, na wschodzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny, południowo-wschodni. Na terenach podgórskich Karpat porywy do 60 km/h, wysoko w Beskidach i Bieszczadach do 90 km/h, w Tatrach do 150 km/h – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Silny wiatr halny na południu Polski, miejscami prędkość może być większa niż prognozuje to model numeryczny. Zwłaszcza wysoko w Tatrach

Prognozowany zasięg opadów, ale także mgieł przez model SWISS-HD dzisiaj na obszarze Polski. Na zielono zaznaczono obszar opadów deszczu, na żółto mgły, natomiast śnieg na fioletowo. Opady deszczu ze śniegiem na pomarańczowo

O godzinie 7
O godzinie 10
O godzinie 13
O godzinie 16

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na obszarze województwa dolnośląskiego do godziny 23 w środę przez modele numeryczne

Prognozowany obszar zalegania śniegu do godzin porannych w czwartek na obszarze Polski przez modele SWISS-HD oraz ECMWF