Pogoda na dziś: 15.07.2019 r. Do 25°C i możliwe słabe burze w Polsce

Przeważający obszar Polski jest na skraju klina wyżu znad Anglii. Znajdować mamy się w dość chłodnej, przetransformowanej masie powietrza arktycznego, jakie spłynęło do naszej części Europy aż z Morza Arktycznego. Jednak w zachodniej połowie kraju ma być to głównie masa polarno-morska z obszarem źródłowym w rejonie Morza Północnego, ale także Norweskiego. Największe prawdopodobieństwo burz będzie dziś na zachodzie. Na pozostałym obszarze opady i burze nie są prognozowane.

Największe prawdopodobieństwo słabych burz jest na zachodzie Polski. Tam modele prognozują nieco większe nagromadzenie wilgoci, co w połączeniu z lokalnymi, na ogół niezbyt silnymi strefami zbieżności wiatru prowadzić ma do inicjacji chmur Cumulonimbus.

Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza nie przekroczy 25 mm. Energia dostępna drogą konwekcyjną oscylować ma w przedziale od 100 J/kg do 400 J/kg. Pewnym utrudnieniem dla rozwoju chmur Cumulonimbus może być zaznaczająca się inwersja związana z klinem wyżu znad Anglii.

Ze względu na niewielką różnicę ciśnienia przepływ mas powietrza ma być niewielki chmury Cumulonimbus nie będą łączyć się w bardziej zorganizowane struktury wielokomórkowe. Przeważnie mają być to pojedyncze komórki opadowe z niskim ryzykiem elektryzacji w chmurach Cumulonimbus.

Komórkom konwekcyjnym towarzyszyć mają słabe opady deszczu z możliwą akumulacją od 5 mm do 10 mm, punktowo porywy wiatru do 60 km/h. Istnieje ryzyko opadów niewielkiego gradu, szczególnie na obszarach wyżej wyniesionych.

Pierwsze z nich możliwe są już w pierwszej części dnia, najwięcej krótkotrwałych komórek konwekcyjnych ma być popołudniu. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować i chmury Cumulonimbus zaczną zanikać.

Prognozowany obszar burz w poniedziałek przez IMGW-PIB

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Bieżące położenie opadów i burz poniżej