Pogoda na dziś, 18 sierpnia 2020. Gwałtowne burze, miejscami zalania i szkody wiatrowe oraz grad w Polsce

Dziś przeważający obszar Polski znajdzie się w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Jedynie zachód kraju znajdzie się na skraju niżu znad Atlantyku i linii zbieżności. Spodziewany jest rozwój płytkich niżów w naszej części Starego Kontynentu. Znajdować mamy się w dalszym ciągu w wilgotnej i chwiejnej masie polarno-morskiej. Nie zabraknie burz, które miejscami spowodują szkody.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.08.2020, 12 UTC

We wtorek zapowiada się burzowo w całym kraju. Zjawiska burzowe podobnie jak w poniedziałek będą gwałtowne, z opadami deszczu do 30-40 mm, gradem i porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie spowodują szkody wiatrowe i zalania. Temperatura oscylować ma w przedziale od 22°C nad morzem do 28°C w centrum i na wschodzie, jedynie w obszarach podgórskich miejscami będzie chłodniej, od 21°C do 23°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie atmosferyczne ma spadać.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia we wtorek.

Pierwsze burze występować mogą już od godzin porannych. Nieco więcej burz pojawić może się około południa południa i popołudniu. Warunki kinematyczne będą na ogół słabe. Pionowe uskoki wiatru, DLS (0 – 6 km) w granicach 5 – 15 m/s i skręt wiatru SRH (0 – 3 km) w przedziale 50 – 150 m2/s2. Miejscami możliwe większe struktury wielokomórkowe, jak i też superkomórki burzowe i silne burze pulsacyjne.

Podstawowym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy do 2 cm.

Prognozowany obszar burz we wtorek i w nocy z wtorku na środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Prognozowany zasięg opadów i burz (symulowane echa radarowe)

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ