Pogoda na dziś, 25 grudnia 2020 dla Polski. Arktyczne powietrze. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad Atlantyku o imieniu „ZVEN” a niżem „GRETA” z centrum nad Rosją. Z północnego-zachodu napływać ma masa arktyczna, morska.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.12.2020, 12 UTC

Dziś zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite. Największe szanse na rozpogodzenia mają mieszkańcy północnej Polski. Miejscami niewykluczone przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu oraz krupy śnieżnej. Największe szanse na opady białego puchu będą na północy oraz na południu. W polskich górach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 3-7 cm.

Prognoza opadów, zachmurzenia dla Polski na Boże Narodzenie 2020.

Najwyższa temperatura na zachodzie, centrum i wschodzie do 4°C/5°C. Nieco chłodniej na Podhalu od 1°C do 3°C. Nawet 5°C pokażą termometry wzdłuż Morza Bałtyckiego.

Prognoza temperatury w najcieplejszym momencie dnia na obszarze Polski.

Wiatr przeważnie umiarkowany, okresowo silny nad morzem do 50 km/h oraz w polskich górach z sektora północno-zachodniego. Na terenach górskich i podgórskich do 70 km/h, co może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Za sprawą nasuwania się klina wyżu znad Atlantyku ciśnienie zacznie rosnąć. Jeszcze więcej opadów śniegu pojawi się w nocy 25/26 grudnia. Wtedy też miejscami w całym kraju krajobrazy zabielą się, o czym więcej piszemy tutaj.