16 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na dziś, 5 marca 2021. Arktyczne powietrze, śnieg i lekki mróz w Polsce

Pogoda w Polsce, 5 marca 2021

Pogoda. Dzisiaj południowa część kraju znajdzie się w pierwszej części dnia w strefie frontu chłodnego odsuwającego na południe. Pozostały obszar Polski będzie pod wpływem rozległej blokady antycyklonalnej związanej z wyżem “KESJA” znad Europy Zachodniej. Na kilka dni zostanie zablokowana cyrkulacja strefowa, a do kraju docierać będzie przeważnie masa arktyczna z północy. Ciśnienie atmosferyczne ma rosnąć.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.03.2021, 12 UTC

Pogoda. Wyż w polu przyziemnym, górna zatoka niżowa w środkowej troposferze

W polu przyziemnym wpływ na pogodę będzie mieć wyż znad Wysp Brytyjskich, lecz w środkowej i górnej troposferze nasunie się górna zatoka niżowa wypełniona arktycznym chłodem. Powstanie stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, co spowoduje rozwój konwekcji masowej.

Pogoda. Arktyczne powietrze docierające do Polski z dalekiej północy

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 5.03.2021, 12 UTC dla miasta Warszawa. Widać wyraźnie, że na głównym poziomach izobarycznych docierać będzie do nas powietrze arktyczne morskie. Poniższa rycina obrazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Polski. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

Dużo chmur na południu. W kraju opady wielkoskalowe i konwekcyjne.

Najwięcej chmur będzie dziś w południowej części kraju, gdzie wpływ na pogodę ma mieć jeszcze strefa frontowa. W tej części kraju spodziewamy się dlatego opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Na drogach ślisko. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 1-9 cm. Najwięcej w górach i na obszarach podgórskich. Na pozostałym obszarze Polski na ogół pogodnie, bądź zachmurzenie małe i umiarkowane, okresowo wzrastające do dużego. W północnej, częściowo zachodniej, centralnej i północno-wschodniej części kraju wystąpi konwekcja masowa za frontem chłodnym, która z biegiem godzin przemieszczać będzie się z północy na południe. Istnieje niskie prawdopodobieństwo burz śnieżnych.

Prognoza zachmurzenia i rodzaju opadów w piątek na obszarze Polski według modelu SWISS-HD.

Pogoda. Zachmurzenie i opady w Polsce
Pogoda. Zachmurzenie w piątek i opady
Pogoda. Konwekcja i opady wielkoskalowe.
Opady konwekcyjne w Polsce

Pogoda. Na nizinach dodatnia temperatura, lekki mróz w górach i na obszarach podgórskich

Najcieplej będzie dziś na zachodzie, gdzie termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 3°C do 5°C. W północnej części Polski od 1°C do 5°C. Na północnym-wschodzie od 1°C do 3°C. Na południu i wschodzie od 0°C do 2°C. Lekki mróz tylko w górach i na obszarach podgórskich od -10°C w szczytowych partiach polskich gór do -2°C na terenach niżej położonych.

Prognozowana maksymalna temperatura w piątek, 5 marca 2021 według modelu ICON. Na obszarach podgórskich i górskich może być chłodniej, niż prognozuje to niemiecki model numeryczny.

Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany z kierunków północnych. Najsilniejszy w górach powyżej 50 km/h powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda. Wiatr w Polsce

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Odsuwającą się strefę opadów na południe można śledzić tutaj

Źródło grafik: dwd.de, meteomodel.pl, estofex.org, ventusky.com, meteologix.com