27 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na dziś, 5 września 2020 dla Polski . Będzie aż 28°C na południu. Przejdą silne burze z gradem

Dziś Polska znajduje się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, która związana będzie z niżem znad Morza Północnego i Skandynawii. Nasza część Europy będzie w strefie frontów atmosferycznych. Szczególnie gwałtowne burze wystąpią na linii zbieżności przed frontem oraz na froncie chłodnym. W południowej części kraju zaznaczy się napływ wyjątkowo ciepłej masy powietrza jak na wrzesień. Termometry pokażą blisko 30°C, natomiast na północy zaledwie 15-17°C.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.09.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w sobotę. Na dużą uwagę zasługuje 12-13 stopniowy kontrast termiczny między północnym-zachodem, północą a południem i południowym-wschodem, gdzie zalegać ma jeszcze ciepła masa z południa.

Dziś w strefie od Podlasia przez Mazowsze po Śląsk i Opolszczyznę rozwiną się burze z porywami wiatru przeważnie do 70-80 km/h, jednak lokalnie w obszarze “3” do 90 km/h. Opady deszczu w burzach wyniosą na ogół do 20 mm, lokalnie do 30-35 mm. Możliwy również grad. Najbardziej aktywne będą po południu i wieczorem – informuje IMGW-PIB.

Powyższe warunki pozwolą na szybką organizację burz, które będą tworzyły wielokomórkowe struktury liniowe z chwilowymi, silnymi porywami wiatru. W przeważającej większości burzom będą towarzyszyły porywy do 70-80 km/h, jednak bardzo lokalnie w strefach gdzie rozwiną się struktury liniowe, być może nawet o sygnaturze bow echo, porywy mogą osiągać 90 km/h. Z uwagi na silny przepływ w środkowej i górnej troposferze, burze będą przemieszczały się dość szybko. Opady które będą im towarzyszyły na ogół nie powinny przekraczać 20 mm, jednak przy kumulacji opadów w jednym miejscu z kilku komórek, mogą osiągnąć lokalnie 30-35 mm. Burzom może również towarzyszyć wiatr. Największa aktywność wystąpi w drugiej połowie dnia i wieczorem – dodaje synoptyk Ewa Łapińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prognoza burz na sobotę i noc z soboty na niedzielę według IMGW-PIB

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ