Gorąco i burze. Ostatni gorący dzień w tym roku, czy upały jeszcze wrócą?

Polska centralna i wschodnia znajduje się w ciepłym sektorze systemu frontów atmosferycznych. Do kraju z południa napłynęło gorące powietrze przynosząc wysokie temperatury na wschodzie i południu Polski. Miejscami dziś w Polsce zrobi się naprawdę gorąco.. Po południu pogoda załamie się za sprawą chłodnego frontu, który przyniesie burze i znaczny spadek temperatury. Czy sobota to ostatni tak ciepły dzień w 2020 roku?

gorąco dziś w polsce

Dziś gorąco. Jak dalej? Czy będzie jeszcze tak ciepło?

Powyższa mapa obrazuje rozkład temperatury dziś w Polsce. Widać, że na południu słupki rtęci wskażą lokalnie nawet 28 stopni. To będzie naprawdę gorący dzień. Nie potrafimy na sto procent odpowiedzieć na pytanie, czy to ostatni tak gorący dzień w tym roku. Przeanalizujemy za to wyliczenia modeli na najbliższe kilkanaście dni. Pod koniec września szansa na tak gorący dzień zmaleje. Wszystko za sprawą coraz chłodniejszych nocy, a także coraz niżej operującego słońca.

gorąco w polsce

Niedziela i poniedziałek przyniosą nam niższe temperatury. W większości regionów kraju temperatury nie przekroczą 20 stopni. Trochę cieplej zrobi się we wtorek 8 września, jednak to również nie będzie gorący dzień. Pogoda zaserwuje nam raczej późnowiosenne niż letnie wartości temperatury. Zdecydowanie najcieplejszym dniem w nadchodzącym tygodniu wg. modeli numerycznych będzie środa. Wtedy to na zachód kraju napłynie ciepłe powietrze z południowo zachodniej Europy. Termometry na zachodzie wskażą nawet 24 stopni Celsjusza.

temperatury we wrześniu

Czeka nas gorący koniec września?

Przeglądając mapy pogodowe na następne dni widać, że Polska dostała się we wrześniu pod wpływ strefowej cyrkulacji powietrza. W pogodzie widać do końca miesiąca trend, gdzie kilka chłodniejszych dni przerywane jest jednodniowym napływem cieplejszych mas powietrza. Jednak zdecydowanie przeważają dni z temperaturami jak na powyższej prognozie na 11 września. Słupki rtęci wskazywały będą raczej poniżej dwudziestki. Zwróciliśmy uwagę na początek ostatniej dekady września. Na mapach pogodowych widać, że wtedy do kraju mogą nadejść gorące dni.

gorący koniec września

Zarówno 19 września, jak i kolejne dwa dni wyglądają na bardzo ciepłe na mapach pogodowych. Modele pogodowe wyliczają, że do Polski napłyną gorące masy powietrza. Temperatury wzrosnąć mogą nawet powyżej 25 stopni, więc zrobiłoby się gorąco w Polsce. Jednak ostatnia dekada września to dość odległe terminy w prognozach pogody. Na ten moment wskazać możemy jedynie trend, że po chłodniejszym “środku” września może okazać się, że końcówka miesiąca przyniesie jeszcze gorące dni. Tymczasem zapraszamy do sprawdzenia prognozy pogody na dzisiejszy, gorący dzień.