Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Gwałtowny wiatr uderzy w ten weekend. Niszczący tajfun nadciąga nad JaponięOd kilku dni donosimy o niszczących tajfunach, które przetaczają się przez Ocean Spokojny. Tajfun Maysak, o którym pisaliśmy tutaj wszedł już na ląd. Odcięty od gorących wód Pacyfiku szybko wytracił na sile. Jednak na południe od Japonii znajduje się kolejna bardzo silna wichura. Sprawdziliśmy w jakim stadium znajduje się silny tajfun Haishen, który sunie w kierunku Azji południowo wschodniej.

tajfun

Prognozy wskazywały, że obecny tajfun nieść może ze sobą niszczący wiatr o sile nawet 270 km/h. Niestety wiele wskazuje na to, że tajfun rozwija się zgodnie z prognozami. W nocy z piątku na sobotę osiągną on miano 5 kategorii w skali Saffira-Samsona. Oznacza to, że ciśnienie w centrum tajfunu spadło do 920 hPa, a siła wiatru przekracza 250 km/h.

Tajfun wciąż zmierza na północ w kierunku zachodniej wyspy Japonii, Kiusiu. Prognozy mówią, że niszczący tajfun uderzy w Japonię w niedzielę 6 września z rana. Poniżej prezentujemy mapę poglądową na której obliczono trasę tajfunu Haishen.

Na powyższej prognozie widać, że tajfun w momencie uderzenia w Japonię będzie już słabł. Jeszcze dziś niesie on ze sobą wiatr o sile 125 węzłów. W dniu jutrzejszym, nad Wyspą Kiushiu wiało będzie już „tylko” z prędkością 110 węzłów. Aby uzmysłowić Wam o jakim żywiole piszemy przypomnijmy, że 110 węzłów to nadal ponad 200 km/h ! Wiatr wiejący z taką siłą niszczy wszystko co napotka na swej drodze.

W poniedziałek 7 września tajfun już znacznie osłabiony (ale nadal groźny) nasunie się nad Półwysep Koreański, gdzie odizolowany od gorących wód Pacyfiku szybko wytraci swą siłę. Wspomnieliśmy o gorących wodach Pacyfiku. Warto wspomnieć, że Ocean Spokojny jest w tym roku rekordowo nagrzany. Temperatura powierzchni wody w regionie sięga 31 stopni ! Tak gorące wody Pacyfiku przyczyniają się do powstawania nad jego wodami kolejnych bardzo groźnych tajfunów.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk