Pogoda. Uderzy silny tajfun. Wichura ponad 250 km/h. Wystąpią burze i ulewy

Przed nami prawdopodobnie uderzenie najsilniejszego tajfunu sezonu 2020. Prognozy są zgodne, że w Japonię uderzy bardzo silna wichura związana z tajfunem Maysak. Wiele wskazuje na to, że w swej najsilniejszej fazie tajfun niósł będzie wichurę z wiatrem wiejącym nawet do nawet 250 km/h.

Taką prędkość wiatru tajfun osiągnie na południe od Japonii, gdzie panują obecnie doskonałe warunki do rozwoju groźnych, wiatrowych zjawisk tropikalnych. Wystarczy wspomnieć, że powierzchnia wody na Pacyfiku Zachodnim osiąga obecnie nawet 30 stopni Celsjusza. Tak nagrzany Ocean jest doskonałym katalizatorem dla tajfunu Maysek. Ten rośnie w siłę, by już w weekend uderzyć w zachodnie wyspy Japonii.

tajfu na pacyfiku

Widać, że obecnie tajfun jest jeszcze daleko na południe od wysp Japonii. Jednak z każdą godziną jego trajektoria zmieniała się będzie na północną i Maysek nadal się wzmacniając sunąć zacznie prosto na Japonię, a w kolejnych dniach (już słabnąc) na azjatycki ląd.

tajfun nad Japonią

Niszczący tajfun uderzy w Japonię w niedzielę

Powyżej prognoza położenia tajfunu Maysek w niedzielę. Widać, że najsilniejsza wichura przetoczy się przez zachodnią wyspę Kiusiu. Tutaj, pomimo, że tajfun osłabnie, to wichura nadal niosła będzie ze sobą niszczący wiatr wiejący z prędkością ponad 200 km/h. Tak silny wiatr prócz oczywistych szkód w drzewostanie, czy zerwanych dachach niesie ze sobą jeszcze jedno zagrożenie. Otóż podczas przechodzenia tajfunu bardzo prawdopodobna jest „cofka”, zjawisko gdy wody oceanu wleją się w głąbi lądu nawet kilkadziesiąt metrów zalewając wszystko co napotkają na swej drodze.

Ciśnienie w głębi niżu podczas uderzenie w Japonię spadnie do ledwie 943 hPa. To bardzo głęboki niż, który jednak na północ od Japonii, wraz ze zbliżaniem się do Chin szybko zacznie wypełniać się. Wkraczając na ląd Azji kontynentalnej ciśnienie w centrum niżu będzie miało wartość 980 hPa, tajfun bardzo szybko zacznie słabnąć, by w połowie przyszłego tygodnia zaniknąć całkowicie.

Przypominamy, tajfun to lokalna nazwa cyklonu tropikalnego. Definicji tej używa się w Azji. Tajfun to odpowiednik huraganu, które przechodzą na zachodzie Oceanu Atlantyckiego. Tajfun również posiada tzw. oko cyklonu, czyli spokojne, bezwietrzne miejsce w centrum niżu.