Pogoda na dziś 7 marca. Silny wiatr i przelotne opady

Dostajemy się pod wpływ dość głębokiego ośrodka barycznego HARTMUT, którego centrum znajduje się obecnie na granicy Finlandii z Rosją. Niż ten wpłynie na pogodę 7 marca w Polsce. W całym kraju czeka nas dziś dość silny wiatr. To również wpływ omawianego niżu i związanym z nim dużym gradientem barycznym.

Niż baryczny wpływa na pogodę 7 marca nad Polską

Pogoda na dziś. Silny wiatr w niedzielę 7 marca nad Polską

Na wstępie wpisu skupimy się na tymże właśnie wietrze, gdyż wiatr w niedzielę 7 marca będzie dawał nam się mocno we znaki. Nie będzie to jeszcze wichura tak silna jak za kilka dni, lecz dzisiejsze porywy wiatru będą również dość silne. W związku z bliskością niżu, nad krajem zaznacza się duży gradient baryczny. Widać to doskonale na powyższej mapie barycznej (źródło mapy DWD.DE). Linie łączące ze sobą punkty o tym samym ciśnieniu (izobary) rozmieszczone są bardzo blisko siebie. Oznacza to, że na małej powierzchni mamy do czynienia z dużą różnicą ciśnienia. W związku z tym w regionie pojawił się silny wiatr.

Pogoda 7 marca przyniesie silny wiatr w Polsce

Najsilniejszego wiatru spodziewamy się dziś w Polsce od poranka do godzin wczesnopopołudniowych. Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się w pasie od Pomorza, przez centrum po Lubelszczyznę. Lokalnie, zwłaszcza na północy i wschodzie omawianego regionu wiatr wiać może z prędkością 90 km/h, a to już silne porywy wiatru.

Arktyczne powietrze nad Polską

Pozostajemy pod wpływem arktycznych mas powietrza z północy kontynentu. W związku z tym niedziela w Polsce upłynie pod znakiem dość niskich temperatur powietrza.

Pogoda 7 marca. Temperatura powietrza w Polsce

Poranek przyniesie mróz w całej południowej części kraju. Z każdą godziną jednak temperatura będzie rosła. W najcieplejszym momencie dnia na południu kraju (z wyjątkiem gór) słupki rtęci wskazywały będą do 4 stopni Celsjusza. Na północy Polski chłodniej, bo od zera do dwóch stopni. Temperaturę odczuwalną w Polsce w niedzielę 7 marca obniżał będzie wiatr. Lokalnie wiało będzie naprawdę mocno co znacznie wpływało będzie na nasz komfort termiczny podczas pobytu na zewnątrz.

Pogoda w niedzielę 7 marca przyniesie opady śniegu i deszczu tylko w północnej części kraju. Pomorze, Warmia, Mazury i Podlasie to regiony, w których na pogodę wpływał będzie wspominany wcześniej niż z północy. To pod jego wpływem w regionach pojawi się więcej chmur. Pojawią się przelotne opady śniegu, a po południu również deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu.

Aktualny radar opadów i mapa wiatru nad Polską