11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na dziś 8 kwietnia 2021. Front okluzji przyniesie śnieżyce. Pojawią się burze

Pogoda na dziś 8 kwietnia

Od godzin porannych przez kraj wędruj front okluzji przynosząc opady śniegu, które lokalnie są intensywne. Warto wspomnieć, że w godzinach porannych na wschodzie i południu pogoda dziś przyniesie przymrozki, a w górach nawet mróz. Zobaczmy co w pogodzie na dziś 8 kwietnia.

Front okluzji nad Polską. Pogoda 8 kwietnia

Podczas dzisiejszego dnia nad krajem przesuwa się z zachodu na wschód front okluzji. Nie jest to front bardzo aktywny, jednak w skutek jego oddziaływania nad Polską od rana pojawiają się opady. Obecnie najbardziej rozległa strefa opadów śniegu rozciąga się od Śląska po łódzkie. Strefa ta idealnie pokrywa się z obecnym położeniem frontu okluzji.

Pogoda na dziś 8 kwietnia. Położenie frontu okluzji w Polsce

Podczas, gdy na Śląsku i w Małopolsce notowane są opady śniegu (przy temperaturze w okolicach zera), w Wielkopolsce przelotnie pada deszcz. W kolejnych godzinach prognozowane jest osłabianie się frontu. Wraz z jego wędrówką na wschód strefa opadów z południowej Polski będzie słabła. Po południu jednak, w skutek nasłonecznienia i dużego gradientu pionowego temperatury, nad Polską ponownie rozwiną się chmury kłębiaste. W odróżnieniu do poprzednich dni chmury przynosić będą raczej opady deszczu niż śniegu (cieplej w wyższych partiach troposfery). Jednak opady śniegu, czy krupy śnieżnej nie są oczywiście wykluczone. 8 kwietnia nad Polską pojawią się słabe burze. Zjawiska burzowe możliwe są praktycznie w całym kraju. Burze, jeśli wystąpią ograniczą się do pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Podczas przechodzenia tych najwyżej rozwiniętych w pionie chmur kłębiastych silniej powieje wiatr (do 70 km/h). Poniżej prognoza opadów na popołudnie 8 kwietnia, model SWISS-EU.

Prognoza opadów. Pogoda na dziś 8 kwietnia

Pogoda dziś nie przyniesie ocieplenia w Polsce

Tak jak wspomniałem we wstępie, pogoda dziś nie przyniesie zmiany mas powietrza nad Polską. Nadal nad krajem zalega chłodna, arktyczna masa powietrza. W związku z tym nie spodziewamy się wysokich temperatur w kraju. Poranek i pierwsze godziny po wschodzie słońca na wschodzie i południu mogą przynieść lokalne przymrozki, na krańcach Polski południowej nawet mróz. Poniżej temperatura o poranku dla Polski (źródło wxcharts.com)

Pogoda na dziś. Temperatura o poranku w Polsce 8 kwietnia

W dzień oczywiście zrobi się cieplej, ale nie będą to znaczące wzrosty temperatury. Lokalnie, tam gdzie słońce na dłużej wyjży zza chmur słupki rtęci wzrosną dziś maksymalnie do 8 stopni Celsjusza. Największe szanse na taką temperaturę mają mieszkańcy północy i zachodu Polski. W pozostałych regionach kraju od 4-6 stopni. Dobre informacje są takie, że już w weekend w Polsce zrobi się zdecydowanie cieplej.

Temperatura w Polsce dziś 8 kwietnia

W pierwszej części dnia, wraz z obecnością frontu okluzji, w większości regionów Polski pojawi się wiatr. Nie będzie to wiatr silny, bo w porywach osiągał będzie on 60 km/h. Najmocniej wiało będzie dziś w pasie od lubuskiego, przez centrum kraju, po Lubelszczyznę. Słabszy wiatr na południu i północy Polski. W godzinach popołudniowych wiatr będzie tracił na sile, by pod wieczór i w nocy ucichnąć całkowicie. Ciśnienie atmosferyczne wciąż rośnie, by pod wieczór i w nocy osiągnąć nawet 1025 hPa.