11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Zmiana pogody w weekend. Nawet 20 stopni w Polsce. Niestety mróz jeszcze wróci

Pogoda w weekend. Ocieplenie w Polsce.

Od pewnego czasu piszemy same pesymistyczne wieści pogodowe na pierwsze 20 dni kwietnia. Wciąż pozostajemy w chłodnych, arktycznych masach powietrza. Poranki witają nas przymrozkami, a nocą w górach mróz potrafi być siarczysty. Jednak mam dobrą informację. W weekend wiosna da o sobie znać. Temperatura poszybuje w górę, a w Polsce może być nawet 18 stopni ciepła. Niestety ocieplenie nie potrwa długo. Sprawdźmy szczegóły zmiany pogody w weekend nad Polską.

Mróz w Polsce o poranku. Zimno jeszcze kilka dni

Znajdujemy się pod wpływem chłodnych, arktycznych mas powietrza z północy kontynentu. W związku z tym temperatura nocami i o poranku spada w wielu regionach poniżej zera. Mróz w górach jest dwucyfrowy. Tak było również dziś o poranku. Oto 10 najzimniejszych miejsc w Polsce (źródło ogimet)

Jak widać w górach słupki rtęci powędrowały do prawie -15 stopni Celsjusza. Przypominam, że mamy 7 kwietnia, więc są to temperatury zdecydowanie poniżej normy wieloletniej. Chłodno było zwłaszcza w południowej części kraju. Na Lubelszczyźnie, w Zamościu zanotowano prawie 6 stopni mrozu. Pogoda w najbliższych dwóch dniach nie przyniesie większych zmian. Nadal spływało będzie do Polski chłodne powietrze z północy, a nocami w wielu regionach notolwali będziemy mróz. Na poniższym filmie z mapą temperatury na poziomie 850 hPa widać jednak, że do kraju wleje się cieplejsza masa powietrza. Nastąpi to już w najbliższy weekend. Pogoda w weekend przyniesie nam ocieplenie.

Pogoda poprawi się w weekend. Zrobi się cieplej

Na powyższym filmie widać, jak od soboty 10 kwietnia do kraju napływa cieplejsze powietrze z południowego zachodu Europy. W związku z tym w kraju zrobi się zdecydowanie cieplej. Temperatura w Polsce w weekend w wielu regionach przekroczy 10-12 stopni Celsjusza. Cieplej zacznie robić się już w piątek, gdy od zachodu napłynie do Polski cieplejsze powietrze. W ostatni dzień pracującego tygodnia na zachodzie kraju słupki rtęci przekroczą 10 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej w sobotę, gdy w wielu miejscach w Polsce słupki rtęci wskażą nawet 16-17 stopni.

Pogoda w weekend. Wyższe temperatury w Polsce

Jeszcze cieplej zrobi się w niedzielę 11 kwietnia. Wtedy to ciepłe powietrze wleje się do większości regionów kraju. Pogoda w weekend będzie przypominała również wiosenną również na północy Polski. Pogoda w drugi dzień weekendu praktycznie w całym kraju przyniesie wzrost do ponad 16 stopni Celsjusza. Lokalnie, zwłaszcza na południu i południowym zachodzie nie wykluczamy temperatur na poziomie 18-19 stopni. Kraj w weekend dostanie się pod wpływ wyżu. W związku z tym nie prognozujemy występowania opadów w Polsce.

Niestety mróz powróci do Polski

Niestety, okres dobrej, ciepłej pogody potrwa zaledwie do okolic wtorku w przyszłym tygodniu. Wtedy to wyż odpuści i znów dostaniemy się pod wpływ strefowej cyrkulacji powietrza. Przez Polskę przewędruje płytka zatoka niżowa z frontem atmosferycznym. Za frontem do kraju znów spływać zacznie chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. Skutkowało to będzie spadkiem temperatury w Polsce. Nocami znów pojawią się przymrozki, a w górach mróz. Jeszcze w środę 14 kwietnia model ECMWF widzi, że w Polsce Wschodniej zalegała będzie ciepła masa powietrza. Na zachodzie zaś słupki rtęci pokazywały będą już zaledwie 4-6 stopni.

Ochłodzenie po weekendzie w Polsce

Swoją drogą, jako fani burz ciekawi jesteśmy, czy wymiana mas powietrza, przy tak dużym kontraście termicznym nie przyniesie silniejszych zjawisk burzowych. Wpis ten traktuje jednak o temperaturze, więc na tym się skupmy. Podsumowując, pogoda w weekend przyniesie nam znacznie ocieplenie. Potrwa ono do wtorku (środy na wschodzie), po czym do kraju znów wrócą nocne przymrozki i mróz w górach. Podobne przemyślenia i prognozy ma dla Was Arek we wpisie o pogodzie długoterminowej na 5 dni dla Polski, do którego wpisu serdecznie zapraszam.