11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Niszczący mróz -20 stopni. Dramat rolników. Rekordowe mrozy w kwietniu

Rekordowy mróz w Europie

Ostatnie dni przynoszą potężny mróz w wielu miejscach Europy. Silny atak zimy i chłodu dotyka między innymi południe Niemiec, wschód Francji, czy północ Włoch. W Słowenii padł rekord mrozu za kwiecień. Nigdy wcześniej w regionie nie było tak zimno w kwietniu.

Arktyczny chłód wlał się do Europy. Rekordowy mróz

Od wielu dni przynosimy Wam raczej chłodne i mroźne wieści pogodowe z Polski i Europy. Silny wyż na północny zachód od Wysp Brytyjskich, w połączeniu z głęboki niżem nad Skandynawią doprowadziły do silnego ochłodzenia w Europie Centralnej i południowej. Wszystko za sprawą tunelu dla bardzo chłodnych mas powietrza pomiędzy wspomnianymi ośrodkami barycznymi.

Rekordowy mróz. Fala chłodu w Europie

Na powyższej grafice (źródło wxcharts.com) widać doskonale z jak wychłodzoną masą powietrza mamy obecnie do czynienia w Europie Centralnej i częściowo południowej. Temperatury są tam obecnie nawet o 15 stopni niższe niż norma wieloletnia. W związku z tym w wielu regionach Europy notowany jest rekordowy jak na kwiecień mróz. Przykładowo, w Słowenii podczas wczorajszej doby odnotowano temperaturę -20.6 stopni Celsjusza. Mróz taki zanotowano na stacji Nova vas na Blokah i jest to najniższa temperatura kwietnia od 100 lat. Dodajmy, że ostatnio, tak niską temperaturę w Słowenii w kwietniu odnotowano na tej samej stacji i było to -18 stopni. Było to w 1970 roku. Dodatkową ciekawostką jest, że był to największy mróz tej zimy. Przyznaję, że jest to anomalią, gdy rekord mrozu danej zimy pada 7 kwietnia. W regionie nie tylko panują silne mrozy. Słoweńcy zmagają się z prawdziwym atakiem zimy w kwietniu. W wielu regionach spadło 20-30 cm śniegu.

Nieco mniej śniegu leży w Belgradzie

Mróz dziś nadal nie odpuszcza

Dzisiejszy poranek nadal jest bardzo mroźny w dużej części Europy. W związku z adwekcją chłodu łatwiej jest wymienić miejsca na kontynencie, gdzie zamiast mrozu mamy temperatury dodatnie.

Mróz w Europie o poranku 8 kwietnia

Źródłem powyższej mapy jest portal meteociel.fr. Widać tu jak daleko na południe kontynentu nastąpiła adwekcja chłodnych mas powietrza. Podczas gdy mróz panuje praktycznie w całej Europie, dodatnie temperatury notujemy wyłącznie na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego, w Hiszpanii i na Wyspach Brytyjskich. To naprawdę rzadki widok biorąc pod uwagę, ze mamy 8 kwietnia. Najzimniej jest w Skandynawii, co oczywiste. Jednak ciekawostką jest fakt, że dziś o poranku mróz kolejny raz osiągną wartości dwucyfrowe w pasie od północy Włoch po Rumunię.

Dramat rolników i sadowników

Pojawienie się mrozów na wymienionym obszarze południowych regionów Europy to bardzo złe wieści dla rolników i sadowników. Regiony od wschodniej Francji, przez Włochy, po Bałkany, czy Rumunię to obszar, gdzie uprawia się rośliny ciepłolubne. Przykładowo winnice wymagają wysokich temperatur i silnego nasłonecznienia. Dwucyfrowy mróz na tym etapie wegetacji jest dla upraw w tym regionie Europy niszczący. Rolnicy i plantatorzy oczywiście starają sobie radzić.

Na powyższych zdjęciach widać walkę z mrozem na winnicy w Saint-Émilion we Francji (źródło zdjęć @lesdouxsecretsdhelene) Pomimo nawet tak dużego nakładu pracy jaki widać powyżej, wiele z upraw jest poważnie zagrożonych w tym sezonie. Olbrzymie problemy z niską temperaturą w rolnictwie występują również na południu Niemiec, czy na Bałkanach. Mróz musi jak najszybciej odpuścić, by w tych i tak trudnych czasach nie doprowadzić rolników do całkowitej klęski i bankructwa.

Dobre wieści. Mróz odpuści. Do Europy nadchodzi ocieplenie

Podsumowując chciałbym napisać coś optymistycznego. Do Europy południowej i częściowo centralnej wrócą wyższe temperatury. Już podczas nadchodzącego weekendu zrobi się cieplej, a mróz odpuści. W wieczornym wpisie pisałem, że w weekend w Polsce może być nawet 20 stopni powyżej zera. Jednak to nie ocieplenie w Polsce jest obecnie najważniejsze. Ważne, że cieplejsze masy powietrza dotrą również na południe Europy (choć południowo wschodnia Francja nadal może pozostać pod wpływem chłodnym mas powietrza).

Mróz odpuści w Europie

Chciałem zakończyć wpis pozytywną informacją, lecz niestety nie uda mi się to. Po kilkudniowym ociepleniu, które nadejdzie w weekend, do Europy powróci mróz. Do wielu regionów znów napłynie arktyczne powietrze z północy przynosząc nocami dość duże spadki temperatur. Trzymam kciuki, że prognozy pogody na okres 14-20 kwietnia ulegną zmianie i chłód nie będzie już tak duży jak niestety widzą to obecnie modele numeryczne.