11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na cały maj 2021. Niebezpieczne burze, wysoka temperatura, a nawet przymrozki w Polsce

Pogoda w maju 2021

Pogoda długoterminowa na maj 2021 dla Polski. Sprawdźmy wstępne prognozy numeryczne modeli CFS i ECMWF na piąty miesiąc roku.

Pogoda. W skali miesięcznej temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej

Dysponujemy wstępnymi prognozami modeli numerycznych na maj 2021 dla Polski. Przyjrzymy się prognozom amerykańskiego modelu klimatycznego CFS oraz modelowi europejskiemu ECMWF. Miejmy jednak na uwadze, że prognoza ta wskazywać będzie możliwy trend w ostatnim miesiącu wiosny. Nie są one w żaden sposób wiążące.

Według model CFS, w skali miesięcznej maj kształtować będzie się temperaturowo powyżej normy klimatologicznej z okresu referencyjnego 1984-2009.

Pogoda. Anomalia na maj 2021.

Należy jednak wspomnieć, że w skali miesięcznej będzie to najprawdopodobniej miesiąc ciepły. Zdarzyć mogą się jednak okresy z wtargnięciem zimnych mas powietrza znad Arktyki oraz znad Atlantyku Północnego. Szczególnie duże prawdopodobieństwo przymrozków będzie w okolicach Zimnych Ogrodników, gdy na nizinach w porze nocnej oraz o poranku wystąpić mogą przymrozki.

Adwekcje chłodu znad Arktyki może spowodować specyficzny rozkład pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami, czyli ulokowanie wyżu nad Skandynawią, bądź nad Zachodnią Europą albo nad Grenlandią. W tym czasie nad Rosją znaleźć mogą się układy niskiego ciśnienia. Wyż we współpracy z niżami ściągnąć może zimne powietrze z północy. Prawdopodobnie tegoroczny maj nie będzie tak zimny jak zeszłoroczny, gdy był to jeden z najchłodniejszych piątych miesięcy roku od 29 lat, ale wystąpienie nocnych i porannych przymrozków jest bardzo prawdopodobne, uwzględniając obserwacje klimatologiczne z ostatnich kilkudziesięciu lat.

Pogoda. Dominacja pogody niżowej oraz burze

Spójrzmy na wstępny rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Widać wyraźnie, że nad Europą Zachodnią często może znaleźć się wyż. Podobnie może być nad Skandynawią. W naszej części Starego Kontynentu rozkład pole ciśnienie będzie bardziej zróżnicowany. Duży wpływ na aurę mogą mieć obszary obniżonego ciśnienia. We wschodniej połowie kraju pogodę może okresami kształtować stabilny wyż znad Rosji.

Pogoda. Zróżnicowane pole ciśnienia

Pogoda. Częste opady i gwałtowne burze

W polach obniżonego ciśnienia należy spodziewać się burz. Zarówno termicznych powstających na lokalnych strefach zbieżności wiatru wewnątrzmasy, jak i też frontowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia napływu z rejonu Morza Czarnego. Burze powstające w napływie z południowego-wschodu są na ogół wydajne opadowo, tworzą się przeważnie w drugiej części dnia na skutek lokalnego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej. Przepływ mas powietrza jest na ogół słaby z uwagi na niewielkie różnice ciśnienia. Powstają przeważnie burze stacjonarne, bądź wolno przemieszczające, które stwarzają duże zagrożenie ze strony intensywnych opadów deszczu prowadzących do podtopień.

Oprócz adwekcji z południowego-wschodu spodziewamy się napływów coraz cieplejszych mas powietrza znad Afryki oraz Morza Śródziemnego. Ciepłe, wilgotne masy powietrza przyniosą wysoką temperaturę, okresami dużą parność oraz sprzyjające warunki do powstawaniu burz. Najgroźniejsze zjawiska burzowe zaobserwujemy na frontach atmosferycznych. Szczególnie typu chłodnego.

Przekroczenie 25°C w maju jest bardzo prawdopodobne. Niewykluczone, że miejscami zbliżymy się do 30°C. Szczególnie w sytuacji adwekcji bardzo ciepłej masy zwrotnikowej z południa i południowego-zachodu.

Wstępna prognoza anomalii opadów na maj 2021 wskazuje na dużo opadów w naszej części Europy, chociaż obszary są bardzo zróżnicowane. Uwzględniając zaleganie przeważnie ciepłych mas powietrza, spodziewamy się częstego rozwoju burz w wilgotnych i niestabilnych masach powietrza.

Pogoda. Duże opady w maju 2021.

Pogoda. Trend ECMWF na maj 2021

Na sam koniec sprawdźmy jeszcze prognozy modelu ECMWF pod kątem anomalii temperatury oraz opadów.

Na piąty miesiąc roku, europejski model sygnalizuje w skali miesięcznej temperaturę powyżej normy. Oznacza to, że będzie nieco cieplej niż w ciągu 20-letniego okresu klimatologicznego. Ukazuje to nam jednak ogólny trend, a poszczególne tygodnie mogą okazać się chłodniejsze niż norma wieloletnia.

Prognozy anomalii opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. To co widzimy na poniższej mapie ukazuje nam inny scenariusz, mając na uwadze przedstawioną powyżej prognozę anomalii opadów CFS.

Według europejskiego modelu ECMWF, maj 2021 przyniesie opady w normie wieloletniej. Jednak te prognozy zweryfikujemy ponownie w kolejnych dniach, gdyż mogą ulec diametralnym zmianom.

Opady w maju 2021.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe. Możliwe są istotne zmiany w prognozach numerycznych.