Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Mróz odpuści. Idzie silne ocieplenie. Możliwe przekroczenie 20°C w Polsce

Pogoda. Wysoka temperatura

Pogoda na okres od 7.04.2021 do 12.04.2021. Sprawdźmy najnowszy trend modeli numerycznych. Przed nami koniec mrozu oraz nadejście silnego ocieplenia w naszej części Europy. Wyraźny wzrost temperatury odczujemy od piątku. Nadchodzący weekend będzie bardzo ciepły, Kolejne ochłodzenie możliwe jest w okolicach wtorku, bądź środy, ale jego skala powinna być mniejsza niż obecnego.

Pogoda. Do czwartku w masie arktycznej, potem silne ocieplenie

Według prognoz numerycznych do czwartku pozostaniemy w masie arktycznej morskiej. Do tego czasu możliwe są praktycznie w całym kraju lokalne opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a nawet krupy śnieżnej. Gdzieniegdzie pojawią się burze śnieżne. Od piątku czeka nas istotne ocieplenie, które odczujemy zwłaszcza w weekend.

Widać wyraźnie, że jeszcze w środę, czwartek i piątek temperatura będzie poniżej normy wieloletniej. W weekend powrócą wiosenne wartości na termometry w Polsce. Ochłodzenie najprawdopodobniej zacznie wkraczać od północnego-zachodu we wtorek. Niewykluczone, że miejscami na nizinach w przyszłym tygodniu wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Możliwe jest to po silnym ociepleniu, jakie nadejdzie w okolicach weekendu i potrwa do pierwszych dni nowego tygodnia.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 7.04.2021 13.04.2021 według niemieckiego modelu numerycznego ICON, uwzględniając nowy okres referencyjny 1991-2020. Należy zwrócić uwagę na wzrost temperatury powyżej normy wieloletniej w okolicach weekendu. Wiosenna wartości na termometrach będą nam towarzyszyć również w przyszłym tygodniu. Zwłaszcza na jego początku.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 7.04.2021 do 13.04.2021 według modelu ICON.

Pogoda. Wróci termiczna wiosna do Polski

W tej części wpisu przyjrzymy się średniej dobowej temperaturze powietrza na najbliższe 5 dni. Widać wyraźnie, że w Polsce zapanuje termiczna wiosna. Na wschodzie średnia dobowa wyniesie około 5°C, zbliżone wartości zobaczymy na południu. Nieco wyższe wartości zanotujemy w centrum i na zachodzie do 6°C.

Pogoda. Średnia dobowa na 5 dni.

Spójrzmy teraz na rozkład średniej anomalii temperatury w okresie od 7.04.2021 do 12.04.2021. Widać wyraźnie, że średnia za omawiany okres wyjdzie w normie wieloletniej, a gdzieniegdzie lekko powyżej normy w Polsce, uwzględniając stary okres referencyjny 1979-2000.

Pogoda. Średnia anomalia temperatury w okresie od 7.04.2021 do 12.04.2021 według GFS.

Przymrozki i mróz nocami

Przymrozki utrzymają się jeszcze przez dwie najbliższe noce. Następnie w okolicach weekendu oraz w weekend na termometrach zobaczymy całodobowe dodatnie wartości. Jedynie w górach i na obszarach podgórskich wartości mogą być ujemne nocami. Niewykluczone, że ujemne wartości nocami zobaczymy ponownie w drugiej połowie przyszłego tygodnia.

Na poniższej mapie widzimy, że praktycznie w całym kraju nocami zdarzą się przymrozki. W górach może być to przez dwie najbliższe noce mróz dwucyfrowy. Model GFS zawyża temperaturę powietrza, dlatego należy spodziewać się w wielu miejscach niższych temperatur o kilka stopni.

Pogoda. Zdarzą się opady i silniejszy wiatr

Według modelu GFS południe oraz centrum kraju znajdą się przeważnie pod wpływem klina wyżu znad południowej Europy. Głównie dzielnice północne będą w najbliższych 5 dniach w polu obniżonego ciśnienia. Duży wzrost dynamiki w pogodzie jest prognozowany ponownie w okolicach wtorku na obszarze całej Polski.

 Pole obniżonego ciśnienia

Przed nami bardzo ciepły koniec i początek przyszłego tygodnia

Zarówno amerykański model GFS, jak i też ECMWF prognozuj rychłe ocieplenie. W okresie od 7.04.2021 do 12.04.2021 temperatura wyniesie od 17°C na południu i w centrum, a na zachodzie termometry wskażą nawet 19°C. Niewykluczone, że przekroczone zostanie 20°C w naszej części Europy. Dotyczy to zwłaszcza nadchodzącego weekendu oraz początku przyszłego tygodnia.

Prognozowana maksymalna temperatura na najbliższe 5 dni.

Opady zimowe do czwartku w Polsce, potem możliwy głównie deszcz

Na poniższej animacji można prześledzić prognozę zachmurzenia, ciśnienia oraz opadów na okres od 7.04.2021 do 12.04.2021. Widać wyraźnie, że w środę i czwartek na obszarze Polski rozwijać będzie się konwekcja wewnątrzmasowa z przelotnymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie możliwe słabe burze. W piątek postępujące ocieplenie, mniej chmur oraz zanik opadów. Powieje silniej z kierunków południowych. Nad polskim morzem sztorm. Napłynie cieplejsza masa polarna, która wyprze chłodniejsze powietrze arktyczne. W sobotę widzimy opady na zachodzie, centrum i północy, jakie związane będą z wędrującym z południa na północ frontem ciepłym. Niedziela pogodna i bardzo ciepła oraz bez opadów praktycznie w całym kraju. Niewielki deszcz możliwy będzie także nad morzem. Na początku tygodnia więcej chmur oraz opady atmosferyczne. Szczególnie na zachodzie i północy.

Na sam koniec prezentujemy Wam prognozowaną maksymalną temperaturę powietrza w okresie od 7.04.2021 do 12.04.2021 według modelu GFS. Ocieplenie w okolicach weekendu stanie się faktem. Przed nami ciepła sobota. Jeszcze wyższe wartości zobaczymy w niedzielę na obszarze całego kraju. Wysoka temperatura również w poniedziałek. Wiosenne wartości na termometrach utrzymają się przynajmniej do wtorku bądź środy, potem prawdopodobne ochłodzenie. Wkrótce zweryfikujemy te prognozy ponownie.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz