11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 7 kwietnia 2021. Wpływ niżu. Śnieżyce konwekcyjne, możliwe burze

Pogoda 7 kwietnia Polska

Polska w środę 7 kwietnia nadal znajdowała będzie się pod wpływem niżu ULLI z centrum nad Skandynawią. Pogoda 7 kwietnia przyniesie dalszy rozwój chmur kłębiastych w kraju. Dziś znów w Polsce pojawią się opady konwekcyjne, a nawet burze śnieżne. Zapraszamy na prognozę pogody na środę 7 kwietnia dla Polski.

Pogoda 7 kwietnia. Kolejny chłodny dzień w Polsce

Niestety, wciąż pozostajemy pod wpływem adwekcji chłodnych mas powietrza z północnego zachodu. Pomiędzy niżem skandynawskim, a wyżem z północnego zachodu od Europy utworzył się “korytarz”, którym chłodne powietrze arktyczne spływa wprost do Europy Centralnej. Dość dokładnie rozrysowałem to w jednym z poprzednich wpisów. Tak będzie i dziś. W związku z tym środa 7 kwietnia będzie kolejnym chłodnym dniem w Polsce.

Przed południem więcej chwil ze słońcem w Polsce Wschodniej. Na skutek operacji słonecznej temperatury na wschodzi kraju dość szybko dobiją do środowego maksimum. Jednak temperatura w Polsce w środę 7 kwietnia nie będzie wiosenna. W najcieplejszym momencie dnia w pasie Polski Centralnej termometry wskażą do 6 stopni Celsjusza. W górach i na obszarach podgórskich możliwy jest całodobowy mróz. Chłodniej w Polsce północnej. Tutaj, w skutek bliskości frontu okluzji nie wyklucza się całodniowego zachmurzenia, co skutecznie ograniczy docieranie promieni słonecznych i wzrost temperatury. W związku z tym w obszarach z większym zachmurzeniem termometry wskazywać mogą dziś zaledwie 2-4 stopnie powyżej zera.

Dalsze opady śniegu w Polsce. Możliwe są burze

Nad Polską wciąż zalega dość chwiejna, chłodna masa powietrza. Dodatkowo na pogodę w kraju wpływa obszar niskiego ciśnienia. Dzienne nasłonecznie nie zwiększa pionowy gradient temperatury. To wszystko prowadzi do rozwoju chmur kłębiastych w dzień. Pogoda 7 kwietnia nie przyniesie żadnych zmian w tym względzie. Środa będzie kolejnym dniem podczas którego nad Polską dojdzie do masowego rozwoju chmur kłębiastych. Podobnie do wtorku rozwój chmur kłębiastych możliwy jest praktycznie w całym kraju. Taki scenariusz pogodowy widzą zarówno model UMPL, jak i SWISS-HD. Najwięcej chmur kłębiastych, a co za tym idzie również opadów pojawi się nad Polską w godzinach popołudniowych. Opady możliwe są w każdym regionie kraju, z tym że w centrum i na południu padał będzie przelotny śnieg, a na krańcach północnych będą to przelotne opady deszczu.

Pogoda 7 kwietnia. Dużo opadów konwekcyjnych w Polsce. Możliwe burze

Najwyżej rozbudowane w pionie chmury przynosić mogą wyładowania atmosferyczne. Chmury Cumulonimbus, o ile powstają dadzą raczej krótkotrwałe i lokalne burze. Poszczególne komórki konwekcyjne generować mogą maksymalnie kilka wyładowań atmosferycznych.

Ciśnienie atmosferyczne będzie wciąż wysokie i podczas środy 7 kwietnia nadal będzie rosło. Ciśnienie nad Polską wynosiło dziś będzie w okolicach 1010 hPa. Środa nie przyniesie silnego wiatru w Polsce. Maksymalne porywy zachodniego wiatru w środę wynosić dziś mogą do 40 km/h. Dopiero późnym popołudniem i wieczorem wraz ze zbliżaniem się strefy frontowej do zachodnich dzielnic kraju, siła wiatru może wzrosnąć do 60 km/h. Na koniec porannej prognozy chciałbym serdecznie Was zaprosić do zapoznania się z prognozą pogody długoterminowej do końca kwietnia. Przed nami “szalony miesiąc” w pogodzie. Czeka nas zarówno mróz, jak i bardzo ciepłe dni.