11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Atak zimy i adwekcja chłodu w Europie 05-06 kwietnia. Śnieżyce i mróz w wielu regionach kontynentu

Atak zimy w Europie w kwietniu

Wiele wskazuje na to, że kwiecień będzie miesiącem chłodniejszym od normy długoletniej. Do Europy raz za razem spływa arktyczne powietrze z północy kontynentu. Przynosi to mróz, a lokalnie dochodzi do ataku zimy z silnymi opadami śniegu. Tak też działo się w wielu regionach Europy podczas ostatniej doby. Przez kontynent przemieszczał się rozległy front atmosferyczny przynosząc opady śniegu, śnieżyce i spadki temperatury.

Adwekcja chłodu i atak zimy 5-6 kwietnia

Poniżej obecny obraz satelitarny widziany w podczerwieni (źródło sat24.com). Na obraz naniosłem odpowiednio: obecne położenie systemu frontów atmosferycznych. Za frontem za pomocą strzałek narysowałem adwekcję chłodnej, chwiejnej masy powietrza do Europy. Na koniec kołem zaznaczyłem obszar gdzie w dobrych warunkach wiatrowych, w chwiejnej masie powietrza dochodzi do silnego rozwoju chmur kłębiastych.

Spływ chłodu d o Europy. Atak zimy w wielu regionach.

Taka sytuacja synoptyczna sprawia, że do Europy Centralnej i Północnej spływa bardzo chłodna masa powietrza przynosząc spadki temperatury nawet poniżej zera. W regionie zalega chwiejna masy powietrza oraz narasta gradient pionowy temperatury. W związku z operacją słoneczną na dużym obszarze Europy dochodziło wczoraj, dochodzi obecnie i dochodziło będzie w kolejnych godzinach do silnego rozwoju chmur kłębiastych. Warto zaznaczyć, że pionowy gradient temperatury jest naprawdę duży. Na 500 hPa nad Polską panuje obecnie -40 stopni. Najlepiej rozbudowane w pionie chmury kłębiaste generują wyładowania atmosferyczne przynosząc burze. Już dziś, pomimo wczesnych godzin pierwsze wyładowania padają na terenie Belgii, Holandii, czy Niemiec. W kolejnych godzinach burz w Europie Centralnej będzie więcej. Burze możliwe są dziś również w Polsce.

W wielu regionach sypnęło śniegiem

Podsumowując, komórki konwekcyjne przynosiły dziś będą opady deszczu, krupy śnieżnej, a nawet samego śniegu. Lokalnie śnieg może padać bardzo intensywnie w kilka minut zabielając krajobrazy i przynosząc kłopoty kierowcom i pieszym. Podobna sytuacja w Europie Centralnej występowała również wczoraj. Obrazki jak poniżej obserwowali mieszkańcy Danii, Beneluksu, Niemiec, czy Polski. Atak zimy w ostatnich godzinach i dniach jest zawsze lokalny i krótkotrwały, lecz bardzo widowiskowy.

W drugiej części nocy i nad ranem strefa opadów śniegu związana z frontem chłodnym przyniosła prawdziwy atak zimy między innymi w Małopolsce i na Podkarpaciu. Na wiele godzin krajobrazy w Polsce południowo wschodniej zabieliły się. W momencie, gdy piszę ten tekst bardzo obfite śniegu wstępują choćby na Słowenii.

Dziś ze względu na swój konwekcyjny charakter opady śniegu mogą być jeszcze bardziej intensywne. W połączeniu z silnym wiatrem, jaki wieje w Europie Centralnej (oraz w Polsce północnej i zachodniej) dzisiejsze opady mogą przybierać postać gwałtownych śnieżyc a nawet burz śniegowych. Warto zaznaczyć jednak, że dzisiejsze zjawiska, mimo że mogą być intensywne, będą zjawiskami lokalnymi. W Europie Centralnej i w Polsce zdarzało dziś będzie się tak, że w jednym miejscu w kilka minut zrobi się praktycznie biało i zimowo. Kilka kilometrów dalej świeciło będzie słońce. Mówić dziś będziemy o bardzo a ataku zimy w charakterze mocno lokalnym. Bieżące położenie opadów i burz śledzić można w naszej zakładce z radarem burz i opadów.