W sobotę Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżem znad Wysp Brytyjskich. Dodatkowo przez nasz kraj przejdzie system frontów atmosferycznych. Najpierw napłynie dużo cieplejsze powietrze, ale nie będzie ono zalegać długo, ponieważ następnie wkroczy front chłodny powodujący wymianę masy powietrza. Pewnym czynnikiem ograniczającym ilość burz może być duże zachmurzenie w ciepłym wycinku niżu. Burze mogą rozwinąć się dziś m.in na zbieżności w ciepłym sektorze niżu oraz na skutek dynamicznego wymuszania konwekcji na froncie chłodnym. Zjawiska burzowe są przewidywane na przeważającym obszarze naszego kraju, ale najpóźniej dotrą na wschód.

Warunki panujące dziś w troposferze sprzyjać będą rozwojowi głębokiej, wilgotnej konwekcji. Modele prognozują na ogół słabą i umiarkowaną chwiejność termodynamiczną. Pewnym ograniczeniem może okazać się duże zachmurzenie panujące w ciepłym wycinku niżu i obecność cieplejszego powietrza w środkowej troposferze. Na ogół powietrzne będzie mało chwiejne zarówno w dolnej, jak i też środkowej troposferze. Pewnym czynnikiem może być także pionowy gradient temperatury, jaki nie przekroczy do 0.5°C-0.6°C/100 m).

Istotny jednak może okazać się wzmożony przepływ mas powietrza na poziomie sterującym, czyli w środkowych warstwach troposfery, jaki spowodowany ma być obecnością odcinka prądu strumieniowego i frontu chłodnego. W takich warunkach prawdopodobne są burze, mając na uwadze pionowe ścinanie wiatru od 15 m/s do 25 m/s.

Burze w południowej połowie Polski są prawdopodobne głównie w drugiej części dnia i popołudniu.

Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, burzom mogą towarzyć ogół umiarkowane opady deszczu do 15 mm, natomiast późnym wieczorem i w nocy, na Śląsku i w Małopolsce, z uwagi na prognozowane duże zasoby wody w pionie, nawet do 45- 50 mm, oraz silne ścinanie wiatru w warstwie 0-3 km do 10-15 m/s, mogą rozwijać się burze wielokomórkowe i superkomórki, z chwilowymi silnymi opadami deszczu do 25-30 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie możliwe opady gradu 2-4 cm. – informuje Ewa Łapińska z IMGW-PIB.

Najpóźniej dotrzeć burze powinny na wschód, ponieważ tu warunki spodziewane są dopiero w godzinach popołudniowych oraz wieczornych, ale także w nocy.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza obszaru punktowych burz na sobotę, ważna do godzin porannych w niedzielę Polscy Łowcy Burz

Prognozowany obszar burz w sobotę do godziny 20 według IMGW-PIB

Burze są zjawiskiem lokalnym, dlatego zalecamy śledzić radary meteorologiczne i detektory wyładowań, jakie są dostępne poniżej

Arkadiusz Wójtowicz

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.