18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na dziś, czwartek 29 lipca. Nadal gorąco, ale już bez upałów. Mniej burz w Polsce

Pogoda na dziś, czwartek 29 lipca dla Polski

Ostatnia doba przyniosła wysokie temperatury oraz silne burze w Polsce. Pogoda na dziś da nam odpoczynek zarówno od upałów, jak i burz. Front atmosferyczny, który dawał dużo dynamiki ostatniej doby odsunął się na wschód. Polska dostaje się pod wpływ wyżu z centrum nad Francją. W związku z „wypchnięciem” zwrotnikowych mas powierza na wschód od kraju, pogoda na dziś przyniesie delikatnie niższe temperatury. O silniejszym ochłodzeniu jeszcze dziś nie ma jednak mowy. Poniżej mapa baryczna Europy, na której widać jak front atmosferyczny odszedł w nocy za wschodnie granice kraju. Źródło mapy dostępne jest tutaj.

Pogoda na dziś. Wpływ wyżu. Spokojniej w Polsce

Ciepły dzień nad Polską. Upał ustąpił

Tak jak wspomniałem we wstępie. Powietrze zwrotnikowe zostało wypchnięte na wschód od Polski. W związku z tym w kraju zrobi się dziś chłodniej. Nie będzie to jednak ochłodzenie bardzo silne, a wynoszące zaledwie kilka stopni Celsjusza. Najchłodniej dziś w Polsce na zachodzie i północy kraju. W tych regionach termometry wskazywać mogą do 22 stopni Celsjusza. Dużo wyższe temperatury panowały będą w centrum kraju, gdzie na termometrach ujrzymy nawet 26 stopni. Najwyższe temperatury pogoda na dziś przyniesie na wschodzie i południu kraju. Tutaj do 29 stopni Celsjusza. Temperatura na południowym wschodzie Polski w dużym stopni zależeć będzie od nocnych i porannych burze. Jeśli te utrzymają się do godzin porannych, to może okazać się, że temperatura w regionie nie wzrośnie aż tak wysoko ze względu na zachmurzenie.

Temperatura dziś nad Polską. Czwartek 29 lipca

Pogoda na dziś. Burze już tylko na wschodzie

Ostatnia doba dała nam się mocno we znaki pod względem burz i nawałnic. Pogoda na dziś przyniesie nam odpoczynek od tak silnych zjawisk atmosferycznych. Największe ryzyko wystąpienia burz wystąpi dziś na wschodzie kraju. W związku z odsuwaniem się strefy frontowej na wschód największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz pojawi się w pierwszej części dnia. Tak obszar zagrożenia burzami widzą dziś synoptycy z IMGW.

Pogoda na dziś. Burze nad Polską 29 lipca

Zgodnie z powyższą grafiką, silniejsze burze pojawić mogą się dziś na wschodzie Lubelszczyzny i Podkarpacia. Jednak nie będą to zjawiska tak silne jak w ostatnich dniach. Wiele wskazuje na to, że największym zagrożeniem ze strony burz będą dziś silne opady deszczu. W ogóle najbliższe dni przyniosą nam sporo opadów na południowym wschodzie i południu kraju. Sumy opadowe mogą znacznie przekroczyć 100 mm w kilkadziesiąt godzin. Dlatego tez nie można wykluczyć lokalnych podtopień w omawianych regionach. Wróćmy jednak do pogody na dziś. W skutek podwyższonego gradientu ciśnienia, najmocniej wiało dziś będzie w Polsce północnej i zachodniej. Lokalnie wiatr może dochodzić tu do 70 km/h. Nad samym morzem siła wiatru może być jeszcze wyższa.