Pogoda na dziś. Deszcz tylko na północy, ale burza nie wystąpi, ochłodzenie nastąpiło w Polsce

Pogoda na dziś. Deszcz tylko na północy, ale burza nie wystąpi, ochłodzenie nastąpiło jednak w Polsce. Sprawdźmy pogodę na czwartek dla naszej części Europy.

Mało aktywny front chłodny związany z płytkim niżem znad Morza Bałtyckiego przeszedł wczoraj przez Polskę, przynosząc opady głównie na północy. Wbrew prognozom wielu modeli słabe opady wystąpiły na wschodzie. Napłynęło niewiele chłodniejsze z zachodu o cechach polarno morskich, co doskonale obrazuje trajektoria wsteczna mas powietrza. Pod koniec dnia przepływ zacznie zmieniać się ponownie na południowo zachodni. Najbliższej nocy ponownie nastąpi adwekcja cieplejszego powietrza z południa.

Pogoda na czwartek, 17 października 2019 według IMGW-PIB

W dzień na północy kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko miejscami na południowym zachodzie wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna od 15°C na Mazurach, Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich do 20°C na Śląsku Dolnym i Opolskim, na wybrzeżu lokalnie około 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. Nad morzem wiatr w porywach do 55 km/h – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 17 października 2019, 06 UTC, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 18 października 2019, 00 UTC dla Warszawy

Pogoda. Deszcz w czwartek tylko na Pomorzu Zachodnim i Pomorzu

Dzisiaj Polska będzie w ciepłym wycinku atlantyckiego niżu „THILLO” ulokowanego w rejonie Wysp Brytyjskich. Do naszej części Europy w drugiej części dnia nasunie się front z tendencją do falowania. Opady są prognozowane około południa na Pomorzu Zachodnim. Pod wieczór popadać może w woj. pomorskim.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17 października 2019, 12 UTC

Prognozowane zjawiska pogodowe i zachmurzenie przez model SWISS HD w czwartek, około południa opady są prognozowane przez inne modele pogodowe na Pomorzu Zachodnim

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)