Pogoda w Europie. Deszcz. Ponowny napływ ciepła. Burze wystąpią

Sytuacja pogodowa nad Europą ulega zmianom. W większej części Europy nadal pogodę kształtuje niż THILO z centrum w okolicach Wysp Brytyjskich.

Układ frontów atmosferycznych związanych ze wspomnianym wieloośrodkowym niżem rozciąga się od Rosji, przez kraje nadbałtyckie, Polskę, Niemcy, aż po Półwysep Iberyjski. Na południowym wschodzie kontynentu stacjonuje ośrodek wysokiego ciśnienia.

Powyższy rozkład ośrodków barycznych powoduje, że w dniu dzisiejszym będziemy mieli w Europie z dość dynamiczną pogodę. Na Wyspach Brytyjskich spodziewamy się dość silnego wiatru. Spowodowane jest to dość sporym gradientem ciśnienia (bliskie centrum niżu THILO).

Wiatr na Wyspach Brytyjskich jeszcze silniejszy będzie w kolejnych dniach, wraz z przemieszczaniem się centrum niżu dalej na wschód. W Europie silniej powieje dziś również w bezpośredniej strefie oddziaływania frontów atmosferycznych. Silniej powieje we Francji, krajach Beneluksu oraz na północy Niemiec, północy Polski i w krajach nadbałtyckich. W Polsce dość mocno wiało będzie nad samym morzem. Maksymalne porywy wiatru sięgać mogą 60 km/h.

W strefie nasilonego przepływu powietrza, w bezpośrednim regionie oddziaływania niżu THILO dojdzie dzisiaj do rozwoju burz. Największe szanse na burze są dziś obecnie na Wyspach Brytyjskich. Będą to prawdopodobnie burze adwekcyjne.

Szanse na burze mają również mieszkańcy zachodnich krańców Półwyspu Iberyjskiego oraz Turcy. Te burze związane są jednak z zupełnie innymi masami powietrza, jakie zalegają w południowej części Europy. System frontów atmosferycznych wtłacza na krótko do Europy północnej i częściowo centralnej chłodniejsze powietrze pochodzenia morskiego. Na południu kontynentu wciąż zalega ciepłe i wilgotne, powietrze zwrotnikowe. Już podczas dzisiejszej doby zmieniać się zacznie kierunek przepływu mas powietrza. Napływ zmieni się na południowo-zachodni, co spowoduje powrót ciepła między innymi do Polski. To jednak jeszcze kilkadziesiąt godzin.

W Polsce do czynienia będziemy mieli z dobrą, słoneczną aurą na wschodzie i południowym-wschodzie. Tutaj również najcieplej, do 20 stopni. Im dalej na zachód i północ, tym większe zachmurzenie. Dodatkowo na krańcach północnych kraju przelotnie może padać deszcz. Na zachodzie chłodniej, jednak nie jest to ochłodzenie diametralne. Termometry powędrują w okolice 17 kreski. Na szczegółowa prognozę pogody na dziś dla Polski zapraszamy do wpisu poniżej.