Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wyjątkowo ciepłe okresy, deficyt opadów i burze w Europie

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ciepłe okresy, deficyt opadów i burze w Europie. Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec mniejszym bądź większym zmianom.

Od dłuższego czasu panuje wyjątkowo ciepły okres synoptyczny w Polsce. Nadzwyczaj wysokie temperatury jak na październik utrzymują się od 10 października. Jeszcze kilka dni temu modele numeryczne prognozowały, że w okolicach 20-21 października nadejdzie silne ochłodzenie do Polski. Od dwóch dni prognozy uległy diametralnym zmianom i wysokie temperatury utrzymać mogą się nawet po 25 października.

Anomalia temperatury w dniu 16 października 2019 na obszarze Polski, jak widać największa była na wschodzie. Wszędzie dodatnia.

meteomodel.pl

Z ujemnej anomalii temperatury przechodzimy w dodatnią anomalię temperatury względem początku miesiąca

meteomodel.pl

Początek miesiąca był wyjątkowo chłodny w Polsce, ale w okolicach 10 października nadeszło silne ocieplenie i trwa do teraz. Widać to na rycinie poniżej

Napływ ciepłych mas powietrza zawdzięczamy wyjątkowo aktywnym układom niskiego ciśnienia z rodowodem atlantyckim. Ulokowane są na wschodnim Oceanie Atlantyckim, jak i też nad Europą Zachodnią. Po swojej wschodniej stronie prowadzą wyjątkowo ciepłe masy powietrza wprost do Polski.

Tak ciepłe dni są czymś nadzwyczajnym w październiku. W lecie przy napływie z południa i południowego zachodu Europy panowałby upał. Operacja słoneczna w październiku jest jednak zdecydowanie słabsza niż w półroczu ciepłym. Słońce jest niżej i apogeum wysokich temperatur przypada na maksymalnie 1-2 godziny w ciągu dnia.

Rosnąca temperatura na ziemi i zmieniający się z tego powodu klimat ma duży wpływ na takie anomalie pogodowe.

Prowadzone przez wiele lat badania dowiodły, że na skutek globalnego ocieplenia dochodzić będzie do zacierania się pór roku. Zimy nie będą wyglądać tak jak kiedyś, podobnie jesień oraz lata, ale także wiosna. Wkrótce mogą być tylko dwie zauważalne przez nas pory roku.

Oczywiście rosnąca temperatura powietrza na ziemi nie wyklucza okresów chłodnych w pogodzie, nawet z dwucyfrowym mrozami i obfitymi opadami śniegu. Gdy w jednym rejonie są wysokie temperatury, to na innym kontynencie panować może okres z silnym mrozem oraz opadami śniegu.

Jedną ze zmian na skutek globalnego ocieplenia były już ekstremalne upały, w 2019 roku, które nawiedziły Europę Zachodnią w lecie. Dały się we znaki również w Polsce.

Kolejnym negatywnym zjawiskiem związanym z ociepleniem klimatu są deficyty opadów. Badania prowadzone na przestrzeni wielu lat wskazują, że deszcz będzie towarem deficytowym. Jednak, gdy spadnie może prowadzić nawet do powodzi.

Opadów ma być mniej, ale gdy się pojawią mogą prowadzić miejscami nawet do powodzi błyskawicznych. Wiele wskazuje, że do końca roku utrzyma się w Polsce susza hydrologiczna i hydrogeologiczna. Są to już skutki ocieplenia klimatu, jakie mają realny wpływ na nasze życie. Człowiek w dużym stopniu przyczynia się do wzrostu temperatury powietrza na naszej planecie.

Pogoda w stolicy, jak i okolicy podała ostatnio interesującą informację, jeśli chodzi o niedobór opadów w Warszawie

Aktualna suma opadów od 1 stycznia wynosi 309 mm, a roczna średnia to 531 mm. Niedobór przekracza więc 200 mm, co jest niemalże rekordową wartością! Najbliższy tydzień, a może i dłużej nadal nie przyniosą opadów, a do tego będzie bardzo ciepło, co dodatkowo zwiększa parowanie. Zmiany klimatu niestety będą powodować coraz częstsze niedobory wody z powodu zmiany charakteru opadów. Do tego susza jest bardzo groźna, a jej przebieg jest powolny, co powoduje, że skutki i rozmiar trudne do przewidzenia – informował kilka dni temu na swoim profilu Krzysztof Piasecki z fanpage’a Pogoda w stolicy, jak i okolicy

Pogoda. W czwartek deszcz tylko na północnym zachodzie i północy

Dzisiaj Polska będzie w ciepłym wycinku atlantyckiego niżu “THILLO” ulokowanego w rejonie Wysp Brytyjskich. Do naszej części Europy w drugiej części dnia nasunie się front z tendencją do falowania. Opady są prognozowane około południa na Pomorzu Zachodnim. Pod wieczór popadać może w woj. pomorskim.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17 października 2019, 12 UTC

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. Piątek prawdopodobnie bez opadów i z napływem bardzo ciepłego powietrza z południa

Prognozy modeli numerycznych wskazują na wysokie temperatury w piątek. Niskie prawdopodobieństwo opadów będzie na wybrzeżu, Pomorzu, Mazurach i Kujawach przelotne opady deszczu.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)

W nocy na północy i zachodzie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże i tam gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 8°C na południu, około 10°C w centrum, do 13°C na zachodnim wybrzeżu; w rejonach podgórskich od 5°C do 7°C. Wiatr słaby, tylko na wybrzeżu zachodnim umiarkowany i porywisty, z kierunków południowych i zachodnich – informuje IMGW-PIB

Pogoda. Weekend bardzo ciepły i suchy

Prognozy wskazują, że w weekend Polska dalej pozostanie pomiędzy niżami znad wschodniego Atlantyku i Europy Zachodniej oraz układem wysokiego ciśnienia znad wschodniej części Starego Kontynentu. Napływać ma bardzo ciepła masa powietrza z południa kontynentu europejskiego. Opady są prognozowane głównie na Pomorzu Zachodnim. W wielu miejscach temperatura będzie nadzwyczaj wysoka jak na październik. Zwłaszcza na zachodzie i północy może nie zabraknąć chmur. Warto obserwować zachody i wschody Słońca. Potrafią być one niezwykle malownicze na obszarze Polski.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB), opady są prawdopodobne na Pomorzu Zachodnim i woj. pomorskim, najwięcej chmur ma być na północy i zachodzie Polski, ale chmury różnego piętra mogą występować w całym kraju.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. Początek przyszłego tygodnia ciepły i suchy

Wiele wskazuje, że na początku nadchodzącego tygodnia utrzyma się złota polska jesień. Wyż sprzyjać ma suchej i przyjemnej aurze. Opady nie są obecnie prognozowane w poniedziałek i wtorek.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Pogoda. Wtorek ciepły i z wyżową pogodą

Poddając analizie wiązki różnych modeli rysuje się dalsza dominacja ciepłych mas powietrza. Średnia wszystkich wiązek przekracza nawet 16 stopni. Niektóre z wiązek wskazują na 22 stopnie.

Pogoda na wtorek, 22 października 2019 (IMGW-PIB)

Pogoda. Co wskazują wiązki modelu GFS na 16 dni?

W prognozach powyżej 5 dni używamy wiązek modelu GFS wskazujące na możliwe scenariusze pogodowe. Pozwalają one określić prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych wartości, czyli wiarygodność prognozy. Osiąga się to przeprowadzając nieco uproszczone obliczenia modelu z różnymi warunkami początkowymi.

Wiązki te są zgodne, że nawet do 25-26 października panować mają wysokie temperatury na obszarze Polski. Występować ma wyraźny deficyt opadów. Potem rozbieżność w prognozach poszczególnych modeli jest coraz większa. Niektóre wskazują na wysokie temperatury w ostatnich dniach października, inne wyraźne ochłodzenie. Poszczególne realizacje numeryczne wskazywały nawet na opady śniegu na nizinach pod koniec miesiąca. Obecnie z takich prognoz większość modeli się wycofała, aczkolwiek istotne ochłodzenie może, ale nie musi nadejść na przełomie października i listopada.

Niektóre modele sygnalizują, że wysokie temperatury jak na jesień panować będą na początku listopada. Należy jednak do takich prognoz ze względu na odległy termin podchodzić z dużą ostrożnością.

Już teraz widać jednak, że październik będzie miesiącem z dodatnią anomalią temperatury. Przekraczającą nawet 2 stopnie powyżej normy wieloletniej.

4 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wyjątkowo ciepłe okresy, deficyt opadów i burze w Europie”

  1. Jeszcze wczoraj !@#$%^&*() modele zapowiadały śnieg na koniec miesiąca, a już dzisiaj się wycofują. Jaki jest w ogóle sens bazowania na nich?

Dodaj komentarz