Jeszcze rano Polska wschodnia i północno – wschodnia znajdowała się pod wpływem odsuwającego się niżu znad Białorusi oraz frontu atmosferycznego. Jednak od zachodu nasuwa się przejściowy klin wyżowy związany z wyżem znad Austrii. Do całego kraju napływa chłodna i wilgotna masa polarnomorska z północnego – zachodu. Charakteryzujące się na ogół małą chwiejnością termodynamiczną. Spodziewane są lokalne burze z opadami deszczu do 15 mm, punktowo drobny grad i wiatr do 65 km/h. Najwięcej burz spodziewanych jest na północy naszego kraju.

Prognoza pogody na dziś (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar burz w ciągu dnia. Największe szanse będą na północy (IMGW-PIB)

W nocy znaczny obszar Polski będzie pod wpływem wyżu znad Alp. Tylko północna część naszego kraju będzie na skraju układu niskiego ciśnienia. Przez północny obszar RP przemieszczać będzie się długa fala górna, wyrażona zwłaszcza w środkowej troposferze chłodnym powietrzem. Dlatego spodziewane są tam burze, tworzące się na zbieżnościach wiatru.

Wiatr w czasie burz do 65 km/h na północy Polski, aktywność elektryczna będzie na ogół niska ze względu na słabą rozbudowę pionową chmur Cb. Lokalnie prawdopodobny drobny grad i wiatr do 65 km/h. Lokalnie burzowa aura na północy oraz Morzem Bałtyckim utrzyma się do godzin porannych. Chmury Cumulonimbus mają przemieszczać się z dużą prędkością.

Prognozowany obszar burz w nocy (IMGW-PIB)

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Arkadiusz Wójtowicz

1 Komentarz

  • Regen
    Posted 8 sierpnia 2019 13:27 0Likes

    Zmieniłem swoje podejście do prognoz konwekcyjnych, gdyż “prognoza i tak sprawdzi się co najwyzej w 30 %”. Człowiek uczy się całe życie. Im więcej czyta się o danym zagadnieniu, tym więcej informacji się zdobywa.

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.