Pogoda na dziś. Gwałtowne, punktowo niszczące burze i upał nawet 33°C

W poniedziałek burze są prawdopodobne na przeważającym obszarze kraju. Warto jednak podkreślić, że będą to zjawiska lokalne. Mogą im towarzyszyć ulewy do 40 mm, lokalnie do 60 mm, grad do 3-4 cm średnicy oraz porywy wiatru do 90 km/h, punktowo do 100 km/h.

Sytuacja synoptyczna nie ulegnie większej zmianie. Dalej pozostawać mamy w obszarze obniżonego ciśnienia. Tworzyć mają się w masie zwrotnikowej licznej niże termiczne, które ulokowane mają być m.in w rejonie zachodniej Ukrainy, jak i też w centralnej części Polski i na zachodzie. Powietrze napływające z południa ma posiadać cechy zwrotnikowe, ale będzie w znacznym stopniu przetransformowane, lecz wilgotne i chwiejne.

Prognozowana jest wysoka zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery od 32 mm do 44 mm, punktowo nawet 46 mm. Wystąpi wysoki stosunek zmieszania od 11 g/kg do 15 g/kg. Panować ma miejscami umiarkowany, lokalnie dość duży pionowy gradient temperatury, jaki skutkować ma wystąpieniem niestabilności. Energia dostępna drogą konwekcyjną wyniesie od 1000 J/kg do 2500 J/kg.

Przepływ na poziomie sterującym będzie słaby, dlatego na ogół będą to wolno przemieszczające się burze, które punktowo przybiorą nawet charakter stacjonarny, co prowadzić może nawet do zalań i powodzi błyskawicznych o lokalnym charakterze.

Prawdopodobne są dziś akumulacje opadów deszczu od 40 mm do 60 mm, punktowo grad od 1 cm do 3 cm, miejscami nawet 4 cm, czemu sprzyjać może duża niestabilność powietrza.

Liczne suche warstwy mogą sprzyjać dynamicznemu schodzeniu prądów zstępujących z wyższych partii chmur Cumulonimbus, co może prowadzić do punktowych szkód.

Główna inicjacja konwekcji zachodzić ma na lokalnych, miejscami nieco większych obszarach wznoszenia i stref zbieżności wiatru dolnego. Burze mogą pojawić się już koło południa, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie, mając jednak na uwadze zaleganie chwiejnego sektora w porze nocnej, jak i też tworzenie się lokalnych stref konwergencji wiatru, burze możliwe są w porze nocnej, natomiast ich głównym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu, które mogą prowadzić do podtopień.

Prognozowany obszar burz w poniedziałek do godziny 20 (IMGW-PIB), najgroźniej będzie punktowo w pomarańczowych obszarze

Prognoza pogody na 29 lipca 2019 r . (IMGW-PIB)

Bieżące położenie opadów i lokalnych burz poniżej